Podle generálního tajemníka organizace Josého Miguela Insulzy setkání na nejvyšší úrovni umožní „nový dialog“ mezi Severem a Jihem. „Země Latinské Ameriky chtějí hovořit o rozvoji a zdá se, že totéž chce i Washington: to je na společném pořadu dne,“ uvedl. Obama ale nepřednese žádný plán pro západní polokouli, podle svého poradce Jeffreyho Davidowa přijíždí na summit s úmyslem poslouchat, diskutovat a jednat s kolegy a partnery.
Na programu jednání je i injekce v podobě miliardy dolarů do světové ekonomiky, na níž se dohodli delegáti na nedávném summitu G-20 v Londýně, a způsob, jakým by přinesla prospěch Latinské Americe a karibské oblasti.
Úspěchu jednání nicméně hodlá fakticky bránit venezuelský prezident Hugo Chávez, který už prohlásil, že bude hlasovat proti deklaraci summitu, jejíž text je připravován s předstihem. Podle Cháveze nejen Venezuele, ale i dalším zemím vadí, že deklarace neodsuzuje vyloučení Kuby ze summitu Amerik.
Bezpečnost účastníků zajišťují nejen trinidadští policisté, ale také bezpečnostní síly USA, Brazílie, Jamajky, Belize a Surinamu, které střeží 4827 kilometrů čtverečních plochy hlavního ostrova Trinidadu i 32 kilometry vzdálený ostrov Tobago, který je 16krát menší. Pocit obležené pevnosti v Port of Spain dotvářejí i dva křižníky, které byly pronajaty jako ubytovny pro delegace, personál i tisk.
Obama v Mexiku přiznal, že USA mají svůj podíl viny na obchodu s drogami
Barack Obama včera na svém turné Amerikou navštívil i Mexiko. Jižní soused Spojených států přivítal nového amerického prezidenta sice až po Evropě, zato od něj hned uslyšel to, na co všichni čekali - přiznání Spojených států, že na mexickém obchodu s drogami a násilí nesou svůj podíl viny.
„Obchod drogových kartelů živí poptávka po drogách ve Spojených státech. Jejich válka se vede zbraněmi, které pocházejí z 90 % ze Spojených států. Za drogovou válku v Mexiku neseme i my svoji zodpovědnost,“ přiznal v Mexiku Obama. Ten slíbil pomoc v boji proti drogám a násilí a zavázal se, že zastaví ilegální tok zbraní přes své jižní hranice.
Jen za loňský rok si násilí spojené s obchodem s drogami vyžádalo v Mexiku přes 6 tisíc životů. V den Obamova příletu zemřelo při přestřelce policie se zločinci 16 lidí.