Ve zdi koncentračního tábora v Osvětimi se našel 65 let starý vzkaz

Varšava - Stavební dělníci našli u bývalého koncentračního tábora Osvětim-Březinka ve zdi budovy uložený vzkaz v láhvi. Při nucených pracích ho tam ukryli vězni. Kromě jmen, osobních čísel a rodných měst 7 mladíků z Polska a Francie na něm stojí: „Jsme lidé, kteří se po sobě snažili zanechat stopu“. Dopis je datovaný na 20. září 1944. Podle pracovníka zdejšího muzea válku přežili zřejmě 2 z lidí, kteří byli ve vzkazu uvedeni.

Při opravě budovy odborné školy v Osvětimi našli ve zdi stavební dělníci 65 let starý vzkaz v láhvi, zazdili ho zde vězni z koncentračního tábora. Budova byla kdysi součástí tábora. Dělníkům se nepodařilo ze zdi vyjmout láhev v celku, rozbila se na střepy, vzkaz ale zůstal zachovaný.

Muži při nucených pracích napsali na list papíru, který zřejmě utrhli z pytle s cementem, svá jména, odkud pocházejí a datum. Jde o šest Poláků a jednoho Francouze, kterým bylo v roce 1944 od osmnácti do dvaceti let.


Francouz prý o vzkazu v láhvi nevěděl

Francouz Albert Veissid, jehož jméno je na lístku v láhvi objevené v pondělí v bývalém koncentračním táboře v Osvětimi, kde byl vězněn, neví, jak se tam dostalo. „Je to největší překvapení mého života,“ řekl dnes agentuře AFP.

Veissid byl jakožto Žid deportován do Osvětimi v květnu 1944, kdy mu bylo dvacet let. Na radu přítele se prohlásil za zedníka a pracoval na zpevnění jednoho bunkru. Tam se, jak vzpomíná, seznámil „s těmi polskými křesťany“, jejichž šest jmen figuruje vedle jeho spolu s vězeňskými čísly všech sedmi na papírku, který byl v pondělí nalezen v láhvi zazděné ve sklepě místní školy. Sklep za války sloužil jako protiletecký kryt.

Vzkaz z Osvětimi
Vzkaz z Osvětimi