České předsednictví mělo své pochybovače ještě před tím, než začalo. Francouzi v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym nevěřili, že si Češi se svým úkolem poradí. Češi zase měli pocit, že Sarkozy si chce udržet svoji vedoucí úlohu i v dalším půlroce. Asi nejviditelnějším symbolem českého předsednictví v Evropské unii byla kontroverzní instalace Entropa v budově Rady EU v Bruselu. Dostala Česko na přední stránky evropského zpravodajství, vyvolala velké diskuse, vyprovokovala dva oficiální protesty, zakrytí Bulharska coby země tureckých záchodů a v unii potvrdila image Čechů coby nenapravitelných ironiků.
Pöttering hodnotí dosavadní české předsednictví pozitivně
Česko během předsednictví přitom zpočátku sklízelo úspěchy: pružně reagovalo na plynovou krizi po zastavení dodávek z Ruska i na konflikt v Gaze. Pečlivě sledovalo své avizované priority: ekonomiku, energetiku a péči o státy na východním prstenci unie. V České republice se konalo také několik důležitých zahraničně politických summitů, včetně toho se Spojenými státy. Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering v rozhovoru pro Českou televizi zhodnotil dosavadní české předsednictví velmi pozitivně.
Pöttering uvedl, že si velice váží premiéra Topolánka, protože hájil za všech okolností zájmy České republiky a také zájmy Evropy. „Je dobrým příkladem toho, že národní zájmy jdou ruku v ruce s evropskými, a děkuji mu za jeho příspěvek,“ dodal Pöttering a vyjádřil naději, že nová česká vláda na práci Topolánkova kabinetu naváže.
Známý obhájce Lisabonské smlouvy Pöttering vyslovil v rozhovoru také přesvědčení, že nález českého ústavního soudu ohledně smlouvy bude pozitivní a že prezident Václav Klaus bude postupovat v souladu s ústavou a dokumenty podepíše. Evropa podle Pötteringa čelí velkým výzvám, ať už jde o ekonomiku, finance, klima, terorismus nebo dialog kultur. „V jednotě je síla, proto potřebujeme Lisabonskou smlouvu,“ uvedl. Zároveň vyzval všechny občany, aby šli k volbám do Evropského parlamentu.