Írán zasedne s velmocemi k jednacímu stolu 1. října

Teherán - Rozhovory Íránu se šesti velmocemi začnou 1. října. Teherán sice předem prohlásil, že na jednáních nechce řešit svůj sporný jaderný program, vyjádřil nicméně ochotu jednat o globálním jaderném odzbrojení a o dalších mezinárodních záležitostech. S Íránem by měla diskutovat takzvaná skupina 5+1 (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo). O místu setkání zatím nebylo rozhodnuto.

S Íránem by měla diskutovat takzvaná skupina 5+1, tedy pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN - USA, Británie, Francie, Čína a Rusko - a rovněž Německo.

Teherán k ochotě jednat připojil varování pro Izrael a USA, že je připraven se vojensky bránit, pokud nějaká země napadne íránská jaderná zařízení. Právě tyto dvě země v minulosti nevyloučily použití síly jako poslední možnosti, pokud bude Írán nadále odmítat rozptýlit podezření, že vyvíjí jadernou zbraň.

Jednání by mělo probíhat jako setkání mezi představitelem EU pro zahraniční politiku Javierem Solanou a hlavním vyjednávačem o íránském jaderném programu Saídem Džalílím. Solanova mluvčí Christina Gallachová prohlásila, že přítomni by měli být také zástupci USA, Ruska, Číny, Francie, Británie a Německa.

Zatím není důvod k optimismu, varuje Bildt

„Je to důležitý první krok,“ řekl dnes o chystaném jednání s Íránem americký ministr energetiky Steven Chu, který se zúčastnil generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni. Washington proto na jednání s Íránem svého zástupce vyšle.

„Setkání samo o sobě je pozitivní krok, ano, ale jak pozitivní zůstane, to se ukáže,“ prohlásil švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jehož země do prosince Evropské unii předsedá. Bildt tak varoval před přílišným očekáváním, protože oba tábory dělí široké rozpory nejen v jaderné oblasti.

Rozhovory s Íránem v tomto mezinárodním složení se uskuteční po více než roční pauze, poznamenala AP. Loňská konference v Ženevě tehdy ztroskotala poté, co Teherán odmítl diskutovat o obohacování uranu, ačkoliv USA jako vstřícný krok vyslaly do Švýcarska svého zástupce.