Irácký vrhač bot je na svobodě

Bagdád – Irácký novinář Muntadar Zajdí, který loni hodil boty po bývalém americkém prezidentu Georgi Bushovi, byl propuštěn z vězení. Na svobodu se měl dostat už včera, ale vězeňská správa prý nestihla včas připravit potřebnou dokumentaci. Původně tříletý trest mu soud snížil na roční, protože šlo o jeho první konflikt se zákonem. Další zkrácení trestu o tři měsíce dostal Zajdí za dobré chování. Novinář se po činu stal v Iráku legendou.

A jako legendu ho také dnes před věznicí vítali novináři, a dokonce i někteří poslanci. Poté Zajdí zamířil společně s bratrem do televize, pro kterou v době incidentu pracoval a pro kterou také stále ještě pracuje. Zaměstnavatel mu totiž i v době, kdy byl ve věznici, posílal nadále plat.

V Bagdádu na Zajdího čeká také jeho rodina, která připravila na dnešek velkolepou oslavu. Novinářův byt ozdobili balonky a plakáty s jeho portréty. Zajdího uvítají také ženy, které mu zatančí tradiční irácké tance. Přítomné čeká také bohatá hostina, na kterou padlo několik ovcí.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Reportáž Martina Jonáše

Ü 15.9.

Zajdí byl propuštěn z vězení

Irácký novinář hází po americkém prezidentovi botu

Zajdí nemohl snášet, co se v Iráku děje

Novinář dnes na tiskové konferenci mluvil s jistými obtížemi, protože mu chybí zub. Bojí se o život, domnívá se, že agenti amerických zpravodajských služeb ho budou pronásledovat, aby ho zabili. Oni a jejich spolupracovníci se ho prý pokusí „zlikvidovat fyzicky, společensky nebo profesionálně“. K tomu, aby hodil po Bushovi boty, Zajdího prý přivedl útlak a ponižování Iráčanů během americké okupace. „Jsem vlastenec a nemohl jsem snášet, co se mojí zemi děje,“ prohlásil.

„Co mě vyprovokovalo ke konfrontaci, byla nespravedlnost, která potkala můj lid a také způsob, jakým okupace usilovala o ponížení mé země a jejích obyvatel,“ prohlásil Zajdí na tiskové konferenci. Podle svých slov byl také po svém zatčení mučen. Za vinu to klade irácké vládě včetně premiéra Núrího Málikího. „Ve stejnou chvíli, co premiér v televizi tvrdil, že nebude mít klid, dokud se nepřesvědčí, že jsem v bezpečí, mě mučili tím nejkrutějším způsobem: dávali mi elektrické šoky, mlátili mě kabelem i železnými tyčemi.“ Zajdí také hodlá zveřejnit jména těch, kdo ho mučili, a od iráckého premiéra Núrího Málikího žádá omluvu.
Již ve středu pojede Zajdí do Řecka, kam se kvůli obavám o svou bezpečnost vydá na lékařskou prohlídku. Během pobytu ve vězení si údajně zlomil ruku a žebra. Zda se vrátí k žurnalistice, není jasné. Jeho zaměstnavatel by si to přál, třicetiletý národní hrdina už ale dost možná pomýšlí na jiné angažmá, spekuluje se například o politické dráze.
0