Severokorejci žádají ve Vietnamu u Dánů o azyl

Kodaň – O politický azyl dnes ráno na dánské ambasádě ve vietnamské Hanoji požádalo devět Severokorejců. Svou zbídačenou a izolovanou zemi podle vlastních slov opustili ve snaze získat obživu a svobodu. Skupinu tvoří šest žen a tři muži, je mezi nimi matka s dcerou a jedna manželská dvojice. Dánské ministerstvo zahraničí přítomnost Korejců na své ambasádě potvrdilo, odmítlo k nim ale sdělit cokoli bližšího.

Mezi uprchlíky z Kim Čong-ilova komunistického státu je i devatenáctiletá dívka, která s převaděči podnikla strastiplnou cestu přes celou Čínu, aby našla svého bratra a matku. „V Severní Koreji žijeme v takový obavách z další perzekuce, že jsme se rozhodli riskovat při cestě za svobodou život. Je to lepší než čekat na smrt,“ uvádějí běženci ve společném prohlášení. Skupina pronikla do Vietnamu pašeráckými stezkami, na dánskou ambasádu je pak dovedl jihokorejský aktivista, který pomáhá uprchlíkům z KLDR.

Mluvčí dánského ministerstva zahraničí Ole Brix Andersen:

„Neposíláme pryč lidi, kteří jsou vystaveni nějakému druhu pronásledování.“

Od skončení Korejské války (1950 - 1953) do listopadu 2006 přeběhlo do Jižní Koreje více než 9 000 Severokorejců. Podle statistik jich asi 7 000 přešlo od roku 2002, od kdy se množství severokorejských přeběhlíků drží stabilně na více než 1 000 osobách ročně. V roce 2007 na dánské ambasádě hledali útočiště čtyři Severokorejci, kteří chtěli vycestovat do Jižní Koreje. Čtveřice budovu opustila po měsíci.