Trojice íránských demonstrantů byla odsouzena k trestu smrti

Teherán - Soud v íránské metropoli Teheránu odsoudil k smrti tři lidi za účast na demonstracích proti výsledkům červnových prezidentských voleb a za spojení s jednou monarchistickou skupinou i s jednou exilovou opoziční organizací. Oznámila to dnes íránská agentura ISNA. Totožnost odsouzených nebyla zveřejněna. Íránská opozice už ve čtvrtek na své internetové stránce oznámila rozsudek smrti nad jedním účastníkem povolebních demonstrací. Oficiálně nebyl tento soudní výrok potvrzen a není jasné, zda tento údajně odsouzený je jedním ze tří, o nichž hovoří dnešní zpráva ISNA.

„Rozsudky byly vyneseny kvůli (jejich) podílu na povolebním vývoji a kvůli (jejich) spojení s íránskými monarchistickými organizacemi a s PMOI (Lidovými modžáhedy),“ citovala agentura nejmenovaného činitele. Podle něho nejsou rozsudky konečné a lze se proti nim odvolat.

Po oznámení, že ve volbách 12. června vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád, vypukly v Teheránu největší demonstrace za mnoho posledních let. Jejich účastníci měli za to, že výsledky byly zfalšovány. Úřady proti nim tvrdě zakročily. Podle opozice při protestech zahynulo 70 lidí, úřady přiznaly 30 mrtvých. Ve vazbě se ocitlo přes 2000 lidí. Lidoví modžáhedové je exilová opoziční skupina. Írán i Spojené státy ji považují za teroristickou.