Astronauti připojili k ISS nový obytný modul

Washington - Dva američtí astronauti při šestapůlhodinovém výstupu do kosmického prostoru upevnili k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nový obytný modul zvaný Tranquility. Sedm metrů dlouhá kabina je posledním velkým rozšířením orbitálního komplexu, jehož budování začalo v roce 1998. Tranquility podle NASA zásadně zlepší kvalitu života na ISS. Stane se druhým obytným modulem pro posádku, která v něm bude mít k dispozici toaletu, posilovací stroje, generátor kyslíku i přístroje na čištění vzduchu a recyklaci vody.

K náročné instalaci modulu jsou zapotřebí tři výstupy do volného kosmu. Při prvním z nich dnes astronauti Robert Behnken a Nicholas Patrick připravili Tranquility k přesunu z nákladového prostoru raketoplánu Endeavour na určené místo u ISS. Poté již jen sledovali, jak obří robotická paže, kterou obsluhovali jejich kolegové Kay Hireová a Terry Virts, ukotvila modul ke spojovacímu uzlu Unity.

„Máme spoustu fotografií… a každá vypadá úžasně,“ sdělil astronaut Stephen Robinson prostřednictvím vysílačky zvnitřku ISS. „Odsud to taky vypadá úžasně,“ odpověděl mu z kosmického prostoru astronaut Patrick. Behnken s Patrickem, kteří pracovali při svém prvním výstupu tak rychlým tempem, že je muselo pozemní řídicí středisko mírnit, nakonec k modulu úspěšně přimontovali elektrickou a datovou kabeláž.

Při druhém výstupu, plánovaném na sobotu, by měli astronauti pokračovat s oživováním modulu, konkrétně napojit vedení chladicího systému. Třetím výstupem do kosmu pak má být v zásadě dokončena více než desetiletá základní výstavba orbitální stanice v hodnotě 100 miliard dolarů, kterou buduje 354 kilometrů nad Zemí 16 států. Při některém z příštích výstupů do kosmu bude k Tranquility přidána rovněž vyhlídka Cupola se sedmi okny, z nichž jedno je úplně největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval - jeho průměr činí 79 centimetrů.

Osmnáctitunový modul Tranquility, pojmenovaný po místě prvního přistání amerických astronautů na Měsíci v roce 1969, byl navržen v Itálii, dodala ho Evropská vesmírná agentura (ESA) a jeho pořizovací cena se pohybuje kolem 400 milionů dolarů (7,6 miliardy korun).

Astronaut u ISS
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo/NASA