Island potemněl, sopka začala chrlit lávu

Reykjavík - Islandská sopka dnes začala tryskat lávu. Sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu se znovu silně otřásla. Oblak popela, který vulkán chrlí, již ale není tak vysoký. Přestože sopka paralyzovala leteckou Evropu, samotná erupce není z pohledu historie nikterak velká. Z osmibodové stupnice sopečných výbuchů má maximálně trojku a postupně se snižuje na dvojku.

Islandská sopka i tak dál působí problémy, a to především na samotném Islandu. Tady kvůli erupcím potemněla obloha. Zatímco minulý týden po erupci dosahoval dým do 11 kilometrů a oblak tak zmizel v atmosféře, dnes stoupá jen do výšky zhruba dvou kilometrů. Problémy místním obyvatelům působí vítr vanoucí na jih, který přináší popel do obydlených oblastí. V nejbližší obci v širokém okolí obývané asi 300 lidí, byla kvůli popelu uzavřena základní škola a školka. 

Dnes navíc začala sopka chrlit lávu. „Zjistili jsme změnu v charakteru erupce. Vulkán, který dosud chrlil především popel, nyní vypouští lávu,“ řekl pilot výzkumného vrtulníku Reynir Pétursson, který kráter přelétal. „Je to první den, co sopka vypouští lávu. Ta však neteče, ale tryská,“ dodal. Islandská média uvedla, že sopka vyhazuje do vzduchu kusy lávy velké asi jako osobní automobil. Podle vulkanologů výron lávy obvykle znamená, že erupce sopky přechází do klidnější fáze. 

3 minuty
Reportáž Vladimíra Kořena
Zdroj: ČT24

České republice se zatím výrazné efekty vyhýbají. Na Teplicku podle zpráv vulkanologů padaly malé chuchvalce sopečného původu. I tak je ale znečištění vzduchu popelem minimální. Jemný prach se drží vysoko v atmosféře a může několikrát obletět zeměkouli, než zase dopadne na zem.
 

Sopečný prach tvoří střípky sopečného skla. Výbuch sopky by podle klimatologa Jana Pretela neměl ovlivnit klima, i když prach atmosféru ochlazuje, protože odráží část slunečních paprsků. Problém ale může být s ozónovou dírou. „Sopečný prach bude mít hlavně negativní dopad na zeslabení ozonové vrstvy, která nás chrání před škodlivým ultrafialovým zářením,“ tvrdí. 

Sopečný výbuch je nicméně ve srovnání s konkurencí spíš podprůměrný. Jiné sopky toho dokážou mnohem víc. Jenom deset kilometrů dál je sopka Katla. Její výbuch by mohl dosáhnout až pátého bodu stupnice. A v minulosti měly islandské sopky potenciál měnit klima ve střední Evropě. Jsou záznamy, kdy po výbuchu přišlo chladné léto. Je tak možné, že se důsledky sopečné aktivity v Česku ještě projeví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil tisíc

Počet obětí ničivého pátečního zemětřesení o síle 7,7 stupně v Myanmaru překročil tisíc mrtvých s tím, jak jsou ze sutin zřícených budov ve druhém největším městě v zemi vyprošťována další těla, informují světové agentury s odkazem na státní média. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain připustil, že se počet obětí ještě zvýší.
06:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 2 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 3 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 4 hhodinami

Čína v obavě z Trumpa láká zahraniční investice

Čína se snaží přilákat zahraniční investice. Prezident Si Ťin-pching pozval do Pekingu představitele nejvýznamnějších světových firem včetně těch amerických. Atraktivitu druhé největší ekonomiky světa snižuje zpomalující hospodářství a geopolitické napětí.
před 4 hhodinami

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 13 hhodinami
Načítání...