Vyhlašme Česku válku a poté se mu vzdejme, požadují v legraci Poláci

Varšava – Polsko by mělo vyhlásit válku Česku, tvrdí jistý Polák, okamžitě poté se mu má ale vzdát a stát se jeho součástí. Tak by se vyřešily leckteré problémy, s nimiž se Polsko v současnosti potýká. Tento originální nápad, který zveřejnil na internetové sociální síti Facebook recesista Jakub Hamczyk, oslovil několik tisíc lidí, nechybějí mezi nimi ani Češi.

„Vyhlašme válku Čechům a následně se jim vzdejme, aby si nás přivlastnili,“ navrhuje svým krajanům Hamczyk, zakladatel neobvyklé skupiny věnující se polsko-českým vztahům. Do dnešního odpoledne s k ní připojilo 4 200 uživatelů Facebooku.

Kdyby Česko „vyhrálo“ Polsko, vyřešila by se prý spousta problémů, které pálí mnoho Poláků. Jde například o legalizaci marihuany, držení sebemenšího množství této drogy je v Polsku trestným činem. V Česku lidem nic nehrozí, pokud u sebe mají do 15 gramů marihuany. Od začátku roku, kdy tato norma platí, mnoho polských milovníků „trávy“ i jiných drog sní o výletě za jižní hranici své země, nebo ho plánuje.

Hezčí holky, pivo i vlaky!

„Dobré pivo, charakterní Češky, šance na postavení retenčních (protipovodňových) nádrží, možná i železnice je lepší … samé plusy,“ chválí Česko Hamczyk. A pro Čechy by podle něj byl zábor Polska také výhodný: získali by moře.

Hamczyk napsal, že jeho skupina ukazuje, jak velké jsou rozdíly mezi Polskem a Českem. Jsou to podle něho země „zdánlivě tak sobě blízké a zároveň v mnoha ohledech úplně jiné“. Nápad, že by Polsko mělo vypovědět Česku válku, je nereálný a nelze ho brát nijak vážně, ujišťuje ale Hamczyk.