Desetitisíce Tchajwanců protestují proti obchodní smlouvě s Čínou

Tchaj-pej - Desetitisíce příznivců tchajwanské opozice dnes vyšly do ulic metropole Tchaj-pej na protest proti plánované obchodní dohodě ostrova s pevninskou Čínou. Dohoda, která má být podepsána v úterý, sníží vývozní cla a usnadní investice a tchajwanská vláda si od ní slibuje podporu tchajwanské ekonomiky. Kritici smlouvy se ale obávají, že těsnější politické a hospodářské vztahy Pekingu a Tchaj-peje by mohly posloužit dlouhodobému cíli pevninské Číny, jímž je návrat Tchaj-wanu pod její kontrolu.

Nespokojenci s transparenty hlásajícími hesla jako „Braňme Tchaj-wan, braňme svá pracovní místa“ zaplavili dnes hlavní tchajpejskou třídu. Organizátoři uvedli, že očekávají účast 100 000 lidí, podle policejních odhadů ale nakonec přišlo jen něco málo přes 30 000 demonstrantů. Tchaj-wan a Čína se od sebe odtrhly po občanské válce v roce 1949, Peking ale nadále považuje ostrov za svou odštěpeneckou provincii a varuje, že na jakýkoli pokus o vyhlášení tchajwanské nezávislosti zareaguje vojenským zásahem.

Vůdci tchajwanské opoziční Demokratické pokrokové strany (DPP) žádají, aby se o uzavření obchodní dohody s Pekingem konalo referendum. Opozice se obává, že kromě narušení samosprávy a nezávislé ekonomiky ostrova dohoda rovněž usnadní příliv levného čínského zboží, což by mohlo vést k uzavírání továren a ke ztrátám pracovních příležitostí na ostrově.

Na základě dohody mají být snížena cla pro 539 typů tchajwanských produktů směřujících na čínský trh, včetně automobilových součástek, výrobků petrochemického průmyslu či ovoce. Ze smlouvy má těžit také 267 typů čínských produktů mířících naopak na tchajwanský trh.

Smlouva udělá podle kritiků z Tchaj-wanu čínské teritorium

Peking má rovněž dostat možnost investovat v některých oblastech služeb na Tchaj-wanu, zatímco Tchaj-pej získá přístup k počítačovému či leteckému odvětví v Číně. „Obchodní dohoda udělá z Tchaj-wanu další čínské teritorium, jakým je Hongkong. Tchajwanci tvrdě bojovali, aby dosáhli současné demokracie. Nedovolíme Číně, aby nás o ni připravila,“ řekl na dnešní demonstraci zaměstnanec gumáren Čchang Kchuo-min.

Podle průzkumů veřejného mínění nicméně většina Tchajwanců podporuje obchodní dohodu, která je dalším výsledkem politiky sbližování Pekingu a Tchaj-peje po nástupu tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua do funkce v roce 2008.

Ma Jing-ťiou
Ma Jing-ťiou