Velký objev vědců: Pravěká velryba s půlmetrovými zuby

Londýn - Kosti gigantické velryby s obrovskými zuby objevili vědci v Jižní Americe. Zhruba 40 centimetrů dlouhé zuby činí z tohoto vyhynulého mořského živočicha pravěkou příšeru. Její chrup je největší mezi všemi dosud známými ozubenými kytovci. Senzační objev z peruánské pouště je o to cennější, že jde o dosud zcela neznámý druh, kvůli němuž dokonce vědci museli vymyslet nové rodové jméno. Mezinárodní tým vedený Olivierem Lambertem z pařížského Přírodovědného muzea nyní objev představil v britském odborném časopise Nature.

Vědci odvodili název pro nový rod od biblické mořské příšery Leviathan a druhové jméno si půjčili od autora románu Moby Dick Hermana Melvilla. Velryba se tak pyšní oficiálním latinským názvem Leviathan melvillei.

Vědecká výprava našla lebeční a čelistní kosti včetně zubů v Peru v roce 2008. Replika mořského dravce, jenž se pravděpodobně živil i kytovci z podřádu kosticovců, tedy velkými neozubenými velrybami, má být ještě letos vystavena v Přírodovědném muzeu v nizozemském Rotterdamu. Jedinečné původní kosti zůstanou v peruánské metropoli Limě a rozšíří tamní sbírku muzea přírodních věd.

Video Rozhovor s paleontologem Janem Wagnerem
video

Rozhovor s paleontologem Janem Wagnerem