Proces s Breivikem se uskuteční až příští rok

Oslo – Soudní proces s Andersem Behringem Breivikem, který se doznal ke dvěma teroristickým útokům z minulého pátku v Oslu a v jeho blízkosti, bude zahájen až příští rok. Podle agentury DPA to dnes uvedl norský vrchní státní zástupce Tor-Aksel Busch. Podle něj vzhledem ke složitosti případu nebude obžalovací spis vypracován dříve než na přelomu tohoto a příštího roku.

Pravicový extremista má podle dosavadních informací na svědomí 76 lidských životů. Nejméně osm mrtvých si vyžádal pumový atentát ve vládní čtvrti v centru Osla a nejméně 68 lidí střelec zavraždil na nedalekém ostrově Utöya, kde se konal tábor mládeže sympatizující se sociální demokracií.

Breivik má vysvětlit všech 76 vražd, které jsou mu přičítány, a Norsko tak čeká jeden z nejkomplikovanějších procesů v jeho dějinách. „Z úcty k mrtvým a jejich příbuzným musí pachatel skládat účty za každé jednotlivé zabití,“ řekl Busch televizní stanici NRK. To klade odpovídající nároky na dokazování, zdůraznil. „Doufám, že pro to lidé budou mít pochopení,“ dodal Busch a vyjádřil naději, že hlavní přelíčení bude zahájeno během příštího roku.

Právní zástupce obětí Brynjar Meling však řekl, že jeho mandanti doufají v začátek procesu už na podzim. Většinou jde o rodiče zavražděných účastníků mládežnického tábora.

Speciální komise vyšetří zásah policie

Norská policie včera zveřejnila jména 12 osob zastřelených na ostrově Utöya a jednoho člověka, který zemřel v Oslu. Paralelně s policejním vyšetřováním zřídí norská vláda nezávislý výbor. „Vláda věří, že po zmapováním všech aspektů útoků ve vládní čtvrti a na ostrůvku získá přehled o fungování či nefungování zásahu proti pachateli. Prošetřit by se měl i zásah záchranářů,“ informoval spolupracovník ČT v Norsku Ingvar Brenna.

Poprvé promluvili i zástupci 10 členného speciálního týmu, který provedl zásah proti Breivikovi. Pachatel byl zadržen na severním cípu ostrůvku. Zbraň předtím odhodil, ležela asi 15 metrů za ním. Policie chtěla původně Breivika zastřelit, protože se obávali, že má u sebe a na stromech rozvěšeny výbušniny, které by mohl odpálit. S pachatelem potom zásahovka vyjednávala v jednom z domků na ostrůvku. Breivik měl prý několik požadavků.

Breivika čeká další výslech

Policie dnes oznámila, že se znovu chystá Breivika vyslechnout v pátek, týden po masakrech. Půjde teprve o druhý policejní výslech. První se uskutečnil minulou sobotu. Policie se bude chtít především ujistit, že na obzoru nejsou další možná nebezpečí, řekl policejní vyšetřovatel Paal-Fredrick Hjort Kraby.

Breivik tvrdí, že má rozsáhlé kontakty s podobně smýšlejícími jednotlivci a organizacemi v zahraničí. Experti tomu sice příliš nevěří, ale stále není zcela jasné, zda existuje nějaká širší extremistická síť, nebo podezřelý pouze přehání. Norská police zatím nemá žádné poznatky o tom, že by hrozily útoky Breivikových napodobitelů, řekl Kraby, ale obavy, že by někoho mohl inspirovat, tady jsou.

Breivik chtěl podle vlastního doznání způsobit „co největší škody“ vládním sociálním demokratům. Obhájce Geir Lippestad se domnívá, že jeho klient je duševně nemocný. Breivik považuje sám sebe za bojovníka proti údajné islamizaci Evropy a proti multikulturalismu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropský parlament schválil svou pozici k úpravě systému ETS 2

Evropský parlament (EP) schválil své stanovisko k návrhu Evropské komise (EK) na změnu rezervy tržní stability v novém systému obchodování s emisemi pro silniční dopravu, budovy a další odvětví EU ETS 2, která má vstoupit v platnost v roce 2028. Europoslanci navrhují, aby v případě nárůstu cen bylo možné uvolňovat povolenky z rezervy tržní stability o měsíc dříve oproti návrhu EK, a předpokládají zastropování ceny za tunu CO2.
13:56Aktualizovánopřed 7 mminutami

Komise žaluje Česko a Maďarsko kvůli evropskému zatýkacímu rozkazu

Evropská komise se rozhodla zažalovat Česko a Maďarsko kvůli nedodržování pravidel o evropském zatýkacím rozkazu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie. České ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že věc se netýká pozdního zavedení právního předpisu EU do českého práva, ale právního sporu ohledně správnosti provedení některých ustanovení. Dodalo, že už zahájilo legislativní práce ke splnění zbylých požadavků.
12:54Aktualizovánopřed 19 mminutami

Paměť pod palbou. Ruská armáda ničí ukrajinské kulturní dědictví

Ruská agrese zanechala svoji stopu prakticky ve všech sférách ukrajinského života. Vedle ztrát na životě obyvatel a nezměrné bolesti a utrpení přinesla také bezprecedentní míru fyzické destrukce. Zatímco materiální škody jsou průběžně vyčíslovány, ruské invazi padají za oběť – často nenávratně – rovněž ukrajinské kulturní památky nevyčíslitelné hodnoty. Více k tématu v obrazovém materiálu Jana Šíra z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
před 20 mminutami

Člun s keporkakem zvaným Timmy dorazil do Dánska

Nákladní člun, na nějž se v úterý 28. dubna podařilo naložit keporkaka, který koncem března uvázl na mělčině u německého pobřeží, pokračuje v plavbě. Odpoledne vplul do dánských výsostných vod. Podle plánu má proplout kolem dánských ostrovů a okolo Jutského poloostrova do Severního moře, kde záchranáři velrybu plánují vypustit. Za noc urazili přibližně 50 kilometrů a ráno proplouvali kolem ostrova Fehmarn. Cesta by měla trvat několik dní. Keporkak ve středu dostal GPS lokátor, který umožní jeho další sledování. Osud velryby, které podle města Timmendorfer Strand začali přezdívat Timmy, poutá už řadu týdnů pozornost německých i zahraničních médií a veřejnosti.
14:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy z Kazachstánu, řekl v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Připomněl také, že tato středoasijská země je největším producentem uranu na světě a má bohatá naleziště i dalších surovin. Česko by s Kazachstánem mohlo spolupracovat například v oblasti vědy a výzkumu jádra či v dalších strategických otázkách. Babiš uvedl, že v Kazachstánu propagoval i české zbrojařské firmy.
11:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajina oznámila, že drony zasáhla sankcionovaný tanker

Ukrajinská armáda uvedla, že v Černém moři asi 210 kilometrů jihovýchodně od ruského přístavního města Tuapse zasáhla drony sankcionovaný tanker pod kamerunskou vlajkou, který Rusko využívalo k vývozu ropných produktů. Ukrajinská tajná služba SBU ve stejný den uvedla, že zasáhla přečerpávací stanici v ruském Permu, která je od hranic Ukrajiny vzdálená 1500 kilometrů.
12:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Meta dostatečně nechrání děti na sítích, předběžně shledala Evropská komise

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že sítě Instagram a Facebook od americké technologické společnosti Meta Platforms porušují unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Podle EK nedokázaly řádně identifikovat, posoudit a zmírnit rizika spojená s přístupem nezletilých osob mladších 13 let k těmto službám. Firmě hrozí vysoká pokuta. Komise také ve středu vyzvala státy EU k rychlému zavedení aplikace pro ověřování věku.
09:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
10:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...