Sopečný popel stoupá z kráteru do výšky šesti kilometrů a vytváří oblak dlouhý 250 kilometrů. Po dnešní silné erupci k úpatí hory stéká proud vroucí lávy o teplotě až 750 stupňů. Horké plyny zapalovaly domky a přinutily obyvatele k urychlené evakuaci.
Ze svahů sopky po erupci prchaly na motocyklech a korbách nákladních aut vyděšené rodiny vesničanů se skrovným majetkem. Někteří z nich se ale do nebezpečných míst vracejí, aby nakrmili dobytek, který ve svých obydlích museli zanechat.
Kromě stoupající bilance mrtvých roste i počet zraněných, kterých je registrováno kolem 150. Zranění byli přenášeni na nosítkách; horký popel jim k tělu doslova přiškvařil oblečení, přikrývky, dokonce i matrace.
V některých oblastech zemi pokryla až pěticentimetrová vrstva sopečného popela. Letiště v nedalekém městě Yogyakarta muselo být uzavřeno, protože vrstva popela zcela zakryla rozjezdové dráhy.



Indonéské úřady po nové erupci rozšířily evakuační zónu z 15 na 20 kilometrů. Z dostupných informací není zřejmé, proč vesnice nebyla už dříve evakuována. Úřady z oblasti vystěhovaly už přes 75 000 lidí, mnohé násilím. Než se vulkán uklidní, mají žít v provizorních přístřešcích.
Nemocnice v okolních městech jsou přeplněné zraněnými, většina z nich utrpěla těžké popáleniny. Navzdory tvrzení vulkanologů, že předchozí erupce tlak uvnitř sopky zmírní, se síla výbuchů podle místních lidí zvyšuje. „Nevíme, co si o tom máme myslet,“ řekl jeden z indonéských vědců.



Obyvatelé Indonésie se kromě zuřícího vulkánu musí vyrovnávat ještě s další katastrofou - tsunami. To zemi zasáhlo minulý týden. Ničivé vlny byly vyvolány zemětřesením o síle 7,7 stupně a vynutily si nejméně 449 obětí. Stovky dalších lidí byly zraněny.