Černý pátek pro letectví: Neštěstí v Pákistánu a na Kubě nikdo nepřežil

Karáčí/Havana - První listopadový pátek letecké bezpečnosti příliš nepřál. Během jednoho dne v rozmezí několika hodin havarovala dvě letadla. Obě neštěstí se stala na opačných stranách zeměkoule, ale jejich bilance jsou stejně tragické - nikdo nepřežil. V pákistánském Karáčí havaroval letoun Cessna krátce po startu, na palubě bylo v té chvíli 22 lidí. Ještě více osob, celkem 68, zahynulo při pádu kubánského letadla v centrální části země. Na palubách letadel nebyli Češi ani Slováci. Obě nehody pravděpodobně způsobily technické problémy.

Charterový letoun Cessna, který si pronajala italská ropná společnost ENI, se podle očitých svědků zřítil ráno místního času v pákistánském Karáčí ihned po startu a po pádu na zem začal hořet. Pilot letadla bezprostředně po vzletu hlásil poruchu motoru. Identitu mrtvých bude obtížné zjistit vzhledem k tomu, že prakticky celý letoun shořel. Armádní zdroje oznámily, že havárii nikdo z dvaadvaceti cestujících nepřežil.

„Letadlo bylo úplně zničeno,“ oznámil novinářům velitel pákistánských záchranářů Núr Aghá. „Mrtvá těla jsou spálená k nepoznání, nelze určit, zda šlo o muže nebo ženy. Jejich národnost neznáme,“ uvedl. Z trosek letadla se zatím podařilo vyprostit 12 obětí.

Video Nehody na Kubě a v Pákistánu nikdo nepřežil
video

Nehody na Kubě a v Pákistánu nikdo nepřežil

Nehody na Kubě a v Pákistánu nikdo nepřežil

5.11.2010, Z12

Reportáž Hany Scharffové

Za obě nehody nejspíš může technická závada

Pád stroje společnosti Aero Caribbean s 68 cestujícími na palubě podle prvních zpráv neštěstí rovněž nikdo nepřežil. Na palubě letadla, které letělo na lince z haitského Port-au-Prince přes východokubánské Santiago de Cuba do Havany, bylo podle kubánských úřadů 28 cizinců. Kromě Latinoameričanů (z Mexika, Argentiny a Venezuely) cestovali letounem i Evropané - dva Němci, dva Rakušané, tři Nizozemci, jeden Francouz, Ital a Španěl a jeden Japonec.

Letoun se zřítil u obce Guasimal v provincii Sancti Spiritus. Záchranáři se na místo špatně dostávali kvůli husté vegetaci. Několik těl obětí sice už vyprostili, avšak práce na místě neštěstí komplikuje fakt, že trosky letadla stále hoří.

Podle agentury Reuters pilot vyslal nouzový signál, ale pak kontrolní věž se strojem ztratila spojení. Svědkové neštěstí uvedli, že letoun před pádem na zem provedl několik prudkých pohybů. Co přesně se stalo, je zatím tajemstvím. Média spekulují, zda neštěstí nezpůsobila tropická bouře Tomas, která zatím sužuje Haiti.

Kritický let ze Santiaga do Havany byl zřejmě jedním z posledních před příchodem tropické bouře Tomas, která podle předpovědí zasáhne oblast východní Kuby během dneška. Kubánská média ve čtvrtek oznámila, že letecká a železniční doprava v oblasti Santiaga se zastaví do doby, než bouře pomine.

/*json*/{"map":{"lat":22.365316487721,"lng":-79.535522460938,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":22.197577453351,"lng":-79.62890625,"type":"62","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/