Stížnosti opozice na výsledky voleb v Barmě

Rangún - Dvě největší opoziční strany v Barmě uznaly, že prohrály volby, zároveň ale obvinily vládu z manipulace s volebními výsledky. Přestože oficiální výsledky hlasování ještě zveřejněny nebyly, už teď se zdá, že největší provládní strana získá asi 80 procent mandátů. Po nedělních volbách, během kterých se na hranici s Thajskem střetli povstalci s armádou, ze země uteklo až 20 tisíc Barmánců. Thajské úřady oznámily, že jakmile se situace na druhé straně hranice uklidní, pošlou uprchlíky zpátky.

Prorežimní Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) napojená na nejvyššího představitele junty Thana Šweie, získala ve volbách většinu hlasů. Patří jí prý až 80 procent poslaneckých mandátů. 

To se ale nelíbí barmské opozici. Celkem pět stran podalo stížnost an průběh voleb. „Zpočátku jsme vedli my, ale pak přišla USDP s takzvanými hlasy odevzdanými předem a to zcela změnilo výsledky, takže jsme prohráli,“ prohlásil jeden z předáků Demokratické národní síly (NDF). 

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Tato strana vznikla vesměs ze sympatizantů a členů někdejší hlavní opoziční síly, Národní ligy pro demokracii (NLD) vězněné disidentky Do Aun Schan Su Ťij. NLD vyhrála dokonce poslední volby, junta jí ale odmítla předat moc. V nynějších volbách už Su Ťij ani její strana kandidovat nesměly, volební zákon totiž nařídil, že strana musí ukončit činnost. Sama disidentka je nadále v domácím vězení, kde strávila většinu z posledních 15 let.

V uprchlických táborech se 150 tisíc Barmánců bojí návratu do vlasti

Barmánci prchající do Thajska se soustředí v devíti uprchlických táborech. V největším z nich – Umpiu – žije přes 17 tisíc běženců. Šíří se mezi nimi strach, že Thajsko uzná výsledky voleb a deportuje je zpět. „Nejsme běžní političtí uprchlíci. Pro politické aktivisty a bývalé politické vězně není možné vrátit se zpátky. Je to velmi nebezpečné. Jsem znepokojen, deportace se velmi obáváme,“ říká jeden z uprchlíků Myint Hlaing.

Tábory financuje Evropská unie a OSN. Přesto že utečenci nesmějí z táborů vycházet a žijí nuzným životem tvrdí, že se jim tady žije lépe než doma v Barmě.