V Německu se protestovalo proti jezu v Děčíně

Drážďany - Asi stovka lidí dnes v Drážďanech protestovala proti chystané výstavbě jezu v Děčíně. Protestní akce nesla název „Hořet pro Labe“ a demonstranti na protest zapálili pochodně. Postoj německých aktivistů kritizoval český ministr dopravy Vít Bárta.

Němečtí ekologičtí aktivisté nesouhlasí s plány na vybudování plavebního kanálu propojujícího Labe se Sálou a s chystaným zúžením a prohloubením Labe na středním toku. O připravovaném plavebním stupni v Děčíně, který má prodloužit splavnost řeky na většinu dní v roce, tvrdí, že přivodí konec poslední přírodní řeky v Německu. Pro lodní dopravu bude podle nich sotva využitelný, pokud ho nedoplní dalších 20 až 30 zdymadel na německém úseku Labe. 

„Čtyři až pět měsíců v roce nemohou po Labi plout lodě, protože je v něm málo vody. Jedno zdymadlo v Děčíně to nevyřeší, aby se dostaly až do Hamburku,“ kritizoval plánovanou výstavbu na Labi Ernst Paul Dörfler ze Spolku pro ochranu životního prostředí a přírody Německa (BUND).

Podle kritiků také plánovaná kanalizace zvýší nebezpečí povodní. Spolek pro ochranu životního prostředí a přírody Německa prpto doporučuje k transportu zboží využívat železnici podél řeky.

Kritiku německých ekologů odmítlo Ředitelství vodních cest ČR jako nemístnou a plánované demonstrace jako pokus, jak ovlivnit probíhající posuzování vlivu stavby děčínského jezu na životní prostředí. „Z naší pozice příliš nechápeme sobotní akci německých aktivistů, neboť se snažíme postupovat maximálně ohleduplně k životnímu prostředí,“ prohlásil k tomu také český ministr dopravy Vít Bárta.