Egypt: Právní skupina připraví návrh na změnu ústavy

Káhira - Egyptský viceprezident Umar Sulajmán dnes zasedl k jednacímu stolu se zástupci protestujících skupin, poprvé i s nejsilnějším opozičním hnutím Muslimské bratrstvo. Dohodli se na vytvoření skupiny právních odborníků, která má na začátku března předložit návrh na změnu ústavy. Setkání na pozadí demonstrací tisícovek Egypťanů v ulicích měst se zúčastnil také opoziční předák Mohammed Baradej, nezávislí experti nebo zástupci obchodní sféry. Sulajmán po jednání podle zahraničních agentur odmítl návrh opozice, aby převzal prezidentský úřad.

Všechny protirežimní skupiny se bezpečně shodují pouze na požadavku výměny prezidenta, názory na další směřování země se však už rozcházejí. Zatímco skupina označující se jako Rada moudrých prosazuje právě Sulajmána jako dočasného prezidenta, který dovede zemi k volbám, pro jiné odpůrce režimu je stejně nedůvěryhodným člověkem jako Mubarak.

Sulajmán je viceprezidentem teprve několik dnů. Mubarak jej pod tlakem ulice jmenoval do funkce, která byla za více než třicetileté Mubarakovy vlády neobsazená. Sulajmán předtím velel egyptské rozvědce, a proto je většinou Egypťanů spojován s Mubarakovým mocenským aparátem. Sám Mubarak vyloučil, že by chtěl kandidovat v příštích prezidentských volbách do čela egyptského státu.

Video Reportáž Pavla Vondry
video

Reportáž Pavla Vondry

Muslimské bratrstvo podle televize Al-Džazíra trvá na odstoupení Mubaraka, na rozpuštění parlamentu, potrestání těch, kdo nesou odpovědnost za násilnosti při demonstracích v uplynulých dvou týdnech, a na záruce práva na protesty. Někteří členové opozice vyjadřují překvapení nad tím, že bratrstvo přijalo nabídku k dialogu, a považují to za slabost. Původně to hnutí odmítalo, dokud bude Mubarak u moci. Baradej, který hovoří jménem skupin sdružujících mládež, řekl, že tato část Egypťanů bude považovat za krok zpět, jestliže USA budou chtít, aby Egypt v přechodném období vedl Mubarak nebo Sulajmán.

Účastník káhirských protestů:

„Zůstanu s revolucí do posledního dne, i kdyby to mělo být na úkor mých dětí, rodiny, práce. Život musí počkat, dokud nezískáme změnu a spravedlnost.“

Náměstí Tahrír v centru Káhiry mezitím dál okupují demonstranti. Situace v ulicích se však oproti včerejším dnům znatelně zklidnila. Tisíce odpůrců se dnes společně pomodlily, poprvé po třinácti dnech otevřely banky a obchody. Úřady tak chtějí co nejrychleji obnovit chod země. Jejich pracovníci postupně odtahují vypálená auta a uklízí nepořádek. Citelnou komplikací egyptského hospodářství však je pokles cestovního ruchu. Hotely jsou v současnosti obydlené minimálně.

Demonstrující skupiny mladých na náměstí oznámily, že vytvořily koalici nazvanou Jednotné vedení mladých rozhněvaných revolucionářů. Jádro koalice tvoří šest skupin z řad mladých demokratů, laiků i islamistů. Koalice požaduje okamžité odvolání výjimečného stavu, rozpuštění parlamentu, vytvoření vlády národní jednoty, ústavní reformu, vojenskou ochranu a zásobování léky a potravinami lidí na náměstí. Také trvá na propuštění stovek uvězněných kamarádů.