Japonský ministr: Kurily jsou naše!

Tokio – Japonský ministr zahraničí Seidži Maehara dnes prohlásil, že nárok Japonska na jižní Kurily je „absolutně neochvějný“. Řekl to před odletem do Ruska, se kterým se Japonsko o Kurily pře už 65 let. Sovětský svaz po druhé světové válce ostrovy obsadil a anektoval, Tokio to ale odmítá uznat. Obě země dokonce kvůli sporu neuzavřely mírovou smlouvu a jsou technicky ve válečném stavu.

„Není důležité, kolik vysokých ruských představitelů se tam (na Kurily) vydá, není důležitá ani posílená ruská vojenská přítomnost, to nic nemůže změnit na tom, že ruské nároky jsou s ohledem na zákon neprávoplatné. Naše rozhodnost zůstává v tomto směru absolutně neochvějná,“ prohlásil pár hodin před návštěvou Ruska japonský ministr zahraničí Seidži Maehara. 

Napětí mezi oběma zeměmi prudce vzrostlo po loňském listopadu, kdy ruský prezident Dmitrij Medvěděv jižní Kurily navštívil. Bylo to poprvé od roku 1945, co sem vstoupil vysoký ruský státní představitel. Medvěděv navíc situaci vyhrotil oznámením, že Rusko na jižních Kurilách posílí vojenskou přítomnost.  

Sovětská armáda jižní Kurily anektovala v srpnu 1945, tři dny po kapitulaci Japonska. Od té doby japonská vláda požaduje jejich navrácení a restituci učinila podmínkou podepsání mírové smlouvy mezi oběma zeměmi.