Japonsko pro letošek končí s lovem velryb

 

Tokio - Japonsko přerušilo každoroční lov velryb v oblasti antarktických moří. Donutily ho k tomu aktivity ochránců zvířat. Jejich organizace Sea Shepherd pronásleduje hlavní velrybářskou loď na člunech a blokuje vrata, kterými se ulovené velryby vytahují na loď. Podle úřadů v Tokiu rozhodnutí padlo s ohledem na bezpečnost. Japonsko využívá výjimky z mezinárodního zákazu a ročně tak zabije přes 800 kusů velryb údajně k vědeckému výzkumu. Maso ale nabízejí restaurace.

 

Tokio zdůvodnilo svůj krok obavami o bezpečnost svých námořníků a ekologických aktivistů při manévrování na otevřeném moři. „Vzhledem k tomu, že bezpečnost je prioritou, flotila prozatím zastavila lov velryb pro vědecké účely,“ vysvětlil mluvčí japonských velrybářů. „V současnosti zvažujeme, co budeme dál dělat,“ dodal.

Japonsko letos přitom plánovalo ulovit 850 velryb, a to i přesto, že jejich lov zakazuje moratorium. Tokio velryby zabíjí údajně pro vědecký výzkum. Většina jich ale stejně skončí na talíři.

Video Reportáž Pavla Vondry
video

Reportáž Pavla Vondry

Ekologičtí aktivisté proto proti lovu velryb protestují. Ochránci zvířat a velrybáři se pravidelně dostávají do střetů. Nejradikálnější je organizace Sea Shepherd. Její aktivisté často blokují velrybářské lodě.

V lednu loňského roku velrybáři dokonce potopili člun organizace Sea Shepherd, když do něj narazila jejich loď. Lednový incident měl dohru o měsíc později, kdy se kapitán potopené Ady Gil Peter Bethune dostal na japonskou velrybářskou loď v antarktických vodách a chtěl zadržet jejího kapitána. V červenci 2010 za to byl v Tokiu odsouzen ke dvěma letům vězení s odkladem na pět let.