Poláci parodovali papeže. Hrozí jim vězení

Varšava – Skupina mladíků z jihopolského města Jastrzembie-Zdrój může za své vtípky na účet papeže tvrdě zaplatit. Před časem natočili krátký film, ve kterém si dělali legraci z papeže, a zveřejnili ho na internetu. Policie nyní zjišťuje, zda se středoškoláci nedopustili trestného činu. Za urážku katolického cítění by jim v tom případě v Polsku hrozily až dva roky vězení.

Ve filmu malý kabriolet pomalu projíždí ulicemi města, v něm stojí mladík převlečený za papeže s hokejkou v ruce a zdraví lidi. Okolo „papamobilu“ běží čtveřice mladíků v tmavých oblecích s černými brýlemi na očích, „papežská ochranka“. Hrají varhany. Následují záběry škytajícího „papeže“ s lahví v ruce, opřeného o vrata garáže.

Mladíci ve věku mezi 17 a 18 lety chodí na střední školu Jana Pavla II. Za vtípek je vedení školy potrestalo důtkou, možná jim dá horší známku z chování, vyhodit je ale prý neplánuje. Film šli točit v době, kdy měli sedět ve třídě, podle školského úřadu jejich chování ničí dobré jméno školy.

Případ vyšetřuje i policie. Mladíci podle ní mohli ohrozit silniční provoz, protože místo po chodníku běželi po vozovce. Policisté zjišťují také, zda „herci“ nemají na svědomí i urážku náboženského cítění. Soud by je za to mohl potrestat pokutou nebo až dvouletým vězením.

Kvůli parodování papeže měl v minulosti problém se zákonem europoslanec za Svaz demokratické levice Marek Siwiec. V roce 1997, kdy zastával vysokou funkci v kanceláři prezidenta Aleksandra Kwaśniewského, při příletu vrtulníku s hlavou státu po vystoupení z letadla políbil zemi a rukou udělal kříž. Těmito gesty byl známý papež Jan Pavel II. „Polský papež“ se do dneška v Polsku těší mimořádné oblibě a úctě. Siwiecův případ vyšetřovala prokuratura, po čtyřech letech ale řízení zastavila.

Mladí Poláci parodovali papeže
Mladí Poláci parodovali papeže
Více fotek
  • Mladí Poláci parodovali papeže autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2340/233963.jpg
  • Mladí Poláci parodovali papeže autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2340/233965.jpg
  • Mladí Poláci parodovali papeže autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2340/233967.jpg