Rybolov živí v poškozené oblasti tisíce lidí a další miliony krmí. Otázkou zůstává, jak to bude vypadat za deset let. Vědci z univerzity v Georgii předpokládají, že dopady ropné havárie začnou na ekosystém tvrdě doléhat až v nadcházejících letech. Na dně mexického zálivu vzali 250 vzorků a našli v nich usazenou ropu i uhynulé tvory. „Živočichové, kteří filtrují vodu nebo se pohybují na dně, místy zcela zmizeli. Nenašli jsme jediného sumýše a ti jsou normálně všude,“ popisuje Samantha Joyeová z univerzity v Georgii.
Drobní červi nebo korýši přitom nesou na bedrech celý ekosystém. U nich začíná potravní řetězec, který končí až na talíři. Po havárii tankeru Exon Valdez trvalo několik let, než ji pocítili lovci sleďů. V Mexickém zálivu podle vědců hrozí totéž. Jen mikrobi požírající ropu se hladu bát nemusejí – z poškozeného vrtu jí vloni uniklo na 800 milionů litrů a mikrobi jich zatím zvládli rozložit sotva desetinu.

Rozhovor s Bohumírem Janským
Rozhovor s Bohumírem Janským
UK: 21.02.2011
Reportáž Hany Scharffové
Výsledky výzkumu netěší rybáře ani těžařskou společnost BP. Ta počátkem února zveřejnila, že se záliv zotaví do konce příštího roku. A podle toho chce stanovit i odškodné lidem postiženým havárií. Mnohým to připadá jako špatný vtip. „Navržené odškodné závisí na velmi optimistických předpokladech ohledně vývoje hospodářství i životního prostředí,“ tvrdí floridská státní zástupkyně Pamela Bondiová.
Ropná plošina Deepwater Horizon explodovala loni 20. dubna. O tři dny později se zřítila do moře. Při výbuchu zemřelo 11 dělníků. Z vrtu začalo do moře unikat obrovské množství ropy. Ropa zničila asi 650 kilometrů pobřeží USA a způsobila škody větší než 50 miliard dolarů. Únik ropy zastavila BP 4. srpna, betonová ucpávka vrtu byla dokončena 18. září. Jde o nejhorší ropnou katastrofu v dějinách USA.
