Kaddáfího odpůrci sestřelili v Misurátě vojenské letadlo

Tripolis - Odpůrci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího dnes odrazili ve městě Misuráta útok provládních bezpečnostních sil. Podařilo se jim sestřelit vojenské letadlo. Ze zahraničí do Libye začala proudit humanitární pomoc. Do města Benghází, které je v rukou povstalců posílá Francie dvě letadla s léky. Kritická je ovšem situace na hranicích s Tuniskem, kde na evakuaci čekají tisíce uprchlíků. Rada OSN pro lidská práva proto jedná o hrozící humanitární krizi v Libyi. Evropská unie dnes uvalila na zemi sankce. V Libyi se dnes zcela zastavil vývoz ropy. K výraznému omezení těžby se navíc přidalo špatné počasí, které znemožňuje přepravu.

„Dnes ráno sestřelili letadlo, které pálilo na stanici místního rozhlasu. Protestující zajali posádku,“ uvedl svědek incidentu v Misurátě. „Boj o ovládnutí vojenské letecké základny nedaleko Misuráty vypukl minulou noc a stále pokračuje. Kaddáfího jednotky ovládají jenom malou část základny. Protestující kontrolují velkou část základny, kde je i munice,“ dodal.

Na boje s Kaddáfího jednotkami se připravuje i město Závíja, které taktéž ovládají rebelové. „Uděláme, co je v našich silách, abychom se ubránili. Brzy nás napadnou. Bojujeme za svobodu, jsme připraveni za ni zemřít,“ prohlásil bývalý vysoce postavený policista, který se přidal k povstalcům v Závíji.

Video Libyi hrozí humanitární krize
video

Libyi hrozí humanitární krize

Libyi hrozí humanitární krize

Zprávy 10:00 - 28. 2. 2011

Rozhovor s Vítem Kolářem z ministerstva zahraničí

Studio ČT24: EU uvalila na Libyi sankce

Podle odhadů je obětí libyjského povstání už přes tisíc. Nejméně stokrát víc je ale podle OSN uprchlíků. V zemi navíc podle OSN hrozí humanitární krize. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová dnes na zahájení zasedání Rady OSN pro lidská práva vyzvala země světa, aby podpořily lidová povstání, která otřásají arabským světem. 

Rada bezpečnosti OSN o víkendu jednomyslně schválila sankce proti vedoucím představitelům Libye, vyzvala rovněž Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vyšetřil násilnosti v Libyi. Žalobce ICC dnes vyjádřil naději, že se soudu během několika dní podaří dokončit předběžné šetření a zahájí plné vyšetřování libyjských násilností. Libyjský případ je teprve druhým, jehož vyšetřováním Rada bezpečnosti OSN pověřila ICC.

Sankce dnes na Libyi uvalila i Evropská unie. Restriktivní opatření zahrnují zákaz cest do zemí sedmadvacítky, zmrazení kont zdejších lídrů a embargo na dovoz zbraní. Sankce se týkají i zákazu dodávat do Libye produkty, jako je slzný plyn či různé další prostředky používané při potlačování protestů.

Kaddáfího syn: Všude je klid a mír

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí mezitím pomalu ztrácí kontrolu nad zemí. Ozbrojené složky ovládají už jen opevněnou část Tripolisu. Syn Muammara Kaddáfího znova v televizních rozhovorech tvrdil, že v Libyi k žádnému násilí nedochází a jde jen o propagandu. „Jde o to, že slyšíte pomluvy, falešné zprávy. Vezměte kameru zítra ráno nebo i v noci do každého libyjského města. Všude je klid a mír. Jde o to, že je obrovská propast mezi realitou a mediálními zprávami,“ prohlásil Sajf Islám Kaddáfí.

Kaddáfího opustila jeho důvěrnice

Kaddáfího pomalu ale opouštějí i ti nejvěrnější, včetně osmatřicetileté ukrajinské zdravotní sestry Halyny Kolotnycké. Ta v neděli odletěla z Tripolisu na Ukrajinu. Loni v listopadu přitom server WikiLeaks označil Kolotnyckou za Kaddáfího důvěrnici. Libyjský vůdce prý bez ní v posledních letech neudělal ani krok. V Brovarech na Ukrajině, kde se Kolotnycká narodila, se proslýchá, že si Kaddáfího pečovatelka shání ve městě nové bydlení a chce se zde usadit.

Z Libye už byla evakuována valná většina z asi 10 tisíc občanů Evropské unie, kteří tam pobývali. Vojenské letouny Británie a Německa tajně přepravily stovky cizinců z pouštních oblastí, kde jsou ropné vrty. 

Sto tisíc Egypťanů už překročilo hranici ze západu Libye do Tuniska. Na odvoz tam čekají celé dny. Turecko letecky i po moři z Libye evakuovalo 17 tisíc dělníků.

V zemi už nejsou ani žádní Češi, kteří by tam sami nechtěli zůstat. Maďarským speciálem odletělo v neděli šest lidí, včetně zaměstnanců českého velvyslanectví. Šest turistů se podařilo evakuovat z města Sabha a další odpluli britskou fregatou na Maltu. V Libyi jsou tak už jenom tři české občanky, které mají v zemi rodiny a opustit ji nechtějí.

Libyjští vojáci na cestě k městu Zavíja.
Libyjští vojáci na cestě k městu Zavíja.
Více fotek
  • Libyjští vojáci na cestě k městu Zavíja. autor: Ben Curtis, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2357/235630.jpg
  • Halyna Kolotnycká autor: Archiv rodiny Halyny Kolotnycké, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2357/235637.jpg