E.coli zpomalila smrtící pouť, stále ale hrozí

Berlín – Nebezpečná mutující bakterie EHEC se dnes našla na zbytcích okurky v popelnici rodiny, která se nakazila. Počet nových případů nákazy smrtícím kmenem bakterie E. coli v Německu nicméně výrazně klesá. Stále se ovšem neví, odkud infekce pochází. I když testy vyloučily přítomnost nebezpečné bakterie u zeleninových a luštěninových klíčků, farmu, kde se vyrábějí, odborníci podezřívají dál. Evropská komise dnes oznámila, že uvolní na pomoc zelinářům 210 milionů eur, a ne jen 150 milionů, jak uvedla původně. Bakterie připravila v Německu o život již 25 lidí, dalších 2 325 bylo infikováno. Více než stovku nakažených pak registrují další evropské země a USA.

Nebezpečná bakterie E. coli se dnes našla v popelnici rodiny z Magdeburgu, která byla mezi nakaženými. V odpadu byl nejméně přes týden zbytek okurky. Nicméně německé úřady upozorňují, že se zatím neví, jak se bakterie do odpadu dostala.

Německé úřady stále za zdroj nákazy považují biofarmu v Dolním Sasku, která vyrábí zeleninové a luštěninové klíčky. A to i přesto, že laboratorní testy přítomnost nebezpečné bakterie E. coli na klíčcích neprokázaly. Jenže podle dolnosaského ministra Gerta Lindemanna trpěli průjmovým onemocněním už tři zaměstnanci firmy. Navíc dva pacienti trpící krvácivými průjmy prokazatelně konzumovali výrobky právě z této farmy. Ta tak nadále zůstává zavřená, experti navíc analyzují další vzorky. 

Video Rozhovor s Jindřichem Pokorou
video

Rozhovor s Jindřichem Pokorou

Ministr zdravotnictví Daniel Bahr ale varuje, že se zdroj nákazy třeba vůbec nepodaří najít. Počet nemocných sice podle Bahra v současnosti klesá, varuje ale, že v příštích dnech budou oběti zřejmě ještě přibývat. Doteď zemřelo na krvácivé průjmy po nákaze střevní bakterií v Německu 25 lidí. Jeden člověk zemřel ve Švédsku. 

Pacienti po nákaze trpí takzvaným hemolyticko-uremickým syndromem. Nakaženým selhávají ledviny a trpí chudokrevností. Lékaři proto potřebují mnoho krve, aby ji mohli pacientům obměňovat. A německým nemocnicím už docházejí jak zásoby krve, tak krevní plazmy. Klinika v Hamburku jen za poslední týden spotřebovala přes 6 000 plazmových koncentrátů. „To odpovídá množství plazmy, kterou normálně potřebujeme na tři až čtyři měsíce,“ uvedla mluvčí ústavu. 

Německé úřady dál doporučují lidem, aby zvážili konzumaci syrové zeleniny. Kvůli podezření, že se bakterie šíří právě ze zeleniny, poklesly příjmy jejím producentům. Týká se to zejména španělských okurek, které byly jako první podezřelé ze šíření nákazy. Jedna z postižených španělských firem dnes oznámila, že nejpozději ve čtvrtek podá žalobu u hamburského soudu, žádá odškodnění ve výši milionů eur. Kauza postihla farmáře i v samotném Německu, kde podle tamního svazu obchodníků s ovocem klesly po jejím vypuknutí tržby za ovoce a zeleninu o 30 až 40 procent. Nejhůře se to projevilo na zájmu o okurky a salát, který v květnu klesl o 70, respektive 60 procent.

Eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos dnes oznámil, že unie uvolní na odškodnění producentů zeleniny 210 milionů eur. Kompenzace by se měly týkat producentů rajčat, okurek a salátu a nově také paprik a cuket.

Čína dnes zpřísnila kontroly zdravotního stavu cestujících přijíždějících z Německa, které je centrem nákazy. Peking chce tímto opatřením zabránit rozšíření E.coli na své území. Čínský úřad pro dohled nad kvalitou, inspekci a karanténu v dnešním nařízení vyzval příslušné orgány, aby posílily kontroly tělesné teploty a celkového zdravotního stavu lidí přijíždějících do Číny z Německa. Ti, kteří trpí nevolností, zvracením, bolestmi břicha, průjmem či horečkou, se mají sami přihlásit úřadům a vyhledat lékařskou pomoc, ať už teprve do Číny přicestovali, nebo již v zemi pobývají déle.

Zeleninové výhonky
Zeleninové výhonky