USA mají věrohodné informace o teroristické hrozbě

Washington – Spojené státy mají zatím nepotvrzené, ale věrohodné, informace o možné teroristické hrozbě vztahující se k desátému výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Údajně má souviset s novým šéfem al-Káidy Ajmánem Zavahrím. Americký prezident Barack Obama proto vyzval bezpečnostní síly, aby „zdvojnásobily“ své snahy zabránit této hrozbě. Podle bezpečnostního činitele citovaného agenturou Reuters, který si nepřál být jmenován, se zdá, že se hrozba týká New Yorku a Washingtonu. Další města však nelze vyloučit, upozornil činitel, který dodal, že podrobnější informace stále přicházejí. I ministryně zahraničí Hillary Clintonová tvrdí, že hrozba terorismu přetrvává i deset let po útocích proti Spojeným státům z 11. září 2001.

Newyorský starosta Michael Bloomberg v noci na dnešek na tiskové konferenci sice zdůraznil, že teroristická hrozba zatím není potvrzena, ale zároveň řekl, že ji úřady berou velmi vážně, a proto zvýší bezpečnostní opatření ve městě. V New Yorku bude hlídat více policistů, kteří se zaměří zejména na ochranu významných míst, mostů, tunelů i další infrastruktury. Na některých silnicích budou kontrolní stanoviště, v metru cestující čekají častější prohlídky.      

Zpravodajský server televize ABC News v souvislosti s teroristickou hrozbou informoval o nejméně třech osobách, které v srpnu přiletěly do USA s cílem zaútočit bombami v autech na Washington nebo New York v období kolem 11. září. Na cestu do Spojených států se prý trojice pravděpodobně vydala z Afghánistánu a zastavila se v nejméně jedné další zemi, kterou byl možná Írán.  

Jeden z činitelů ABC News řekl, že bylo vyhlášeno celostátní pátrání po dvou vozech z půjčoven ve městě Kansas City ve státě Missouri. Později se podle Reuters ukázalo, že pátrání nesouviselo s teroristickou hrozbou. Americké úřady podle ABC News zvažují, zda nezvýšit stupeň varování před terorismem.  

Spojené státy kvůli výročí teroristických útoků, které si před deseti lety vyžádaly na tři tisíce lidských životů, zpřísnily bezpečnostní opatření na vojenských základnách i v některých městech již v předchozích dnech. Doposud ale neměly informace o žádné konkrétní teroristické hrozbě.

Video Vstup Michala Kubala
video

Vstup Michala Kubala

Vstup Michala Kubala

Události - 9. 9. 2011

USA mají signály o teroristické hrozbě

Telefonát Michala Kubula

Clintonová: Hrozba terorismu trvá

„Jsme pevně rozhodnuti nedopustit, aby přízrak terorismu zatemnil národní povahu, která vždy byla největším aktivem Ameriky,“ prohlásila dnes v projevu na Univerzitě Johna Jaye americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. 

Poslední hrozbu označila za věrohodnou, byť nepotvrzenou. Spojené státy prý tak nadále musejí dělat všechno pro to, aby teroristé neměli peníze, nové rekruty a úkryty. Spojené státy se také chtějí nadále zaměřovat na rozvojovou pomoc, která podle nich může odstranit příčiny terorismu.