Evropská komise bude rozhodovat o zavedení kontrol v Schengenu

Brusel – Evropská komise dnes předložila návrh na reformu schengenské dohody, ten dává nově komisi právo rozhodovat o kontrolách hranic. Dosud přitom měly takové rozhodnutí ve své pravomoci státy. Proti této změně protestovaly některé země EU, především Německo, Francie a Španělsko.

Dosud se směly obnovovat kontroly osob na hranicích jen v případě teroristické hrozby či po dobu velkých politických, sportovních a dalších mimořádných událostí v zemi. O zavedení kontrol přitom rozhodovaly samy státy. Napříště ale budou muset takové země zažádat Brusel a ten k tomu teprve vydá, nebo nevydá povolení. 

Komise opatření obhajuje argumentem, že tak ochrání právo Evropanů na svobodné cestování před jednostrannými rozhodnutími vlád. 

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové

Reportáž Evy Hrnčířové

16.9.2011, UD

Telefonát Evy Hrnčířové

To kritizují především Německo, Francie a Španělsko. Francie a Itálie už na jaře naznačovaly přání obnovit hraniční kontroly kvůli přílivu přistěhovalců z Tuniska a Libye přes Itálii. Komise tak musela po nátlaku ustoupit a připustit v nových pravidlech, že důvodem pro obnovení kontrol na hranicích budou i imigrační vlny.