Fatah vyzývá k demonstracím kvůli jednánín v OSN

Gaza - Jeden z šéfů hnutí Fatah dnes vyzval k poklidným demonstracím, které by příští týden podpořily požadavek Palestinců o uznání jejich státnosti, jenž chtějí vznést v OSN. Zdůraznil, že veškeré akce a demonstrace musejí být bez násilí, aby se nedala Izraeli záminka k rozdmýchání napětí v oblasti před očekávanou palestinskou iniciativou v OSN. Na adresu radikálního palestinského hnutí Hamas, které s Fatahem soupeří, řekl, že je třeba, aby palestinské hnutí bylo jednotné.

„Vyzýváme všechny národní a islámské síly a lid, vně i uvnitř země, aby se mobilizovaly a účastnily poklidných pochodů, které se uskuteční 21. září na podporu našeho požadavku,“ uvedl v prohlášení představitel hnutí Fatah v Gaze Zacharíja Ághá.

Abbás má ve Valném shromáždění OSN vystoupit příští pátek. „Po svém projevu (ve Valném shromáždění) předám žádost o uznání generálnímu tajemníkovi OSN, aby ji předal předsedovi Rady bezpečnosti OSN,“ řekl koncem týdne Abbás. Potvrdil, že Palestincům v OSN půjde o plnohodnotné uznání jejich státnosti.

K přijetí nového státu je v RB OSN zapotřebí souhlas aspoň devíti z jejích 15 členů. Přitom ani jeden z pěti stálých členů s právem veta nesmí toto své právo použít. USA přitom hodlají v radě v tomto případě své právo veta využít.

Komentátoři poukazují na to, že Palestinci jsou si dobře vědomi, že přes americké veto jejich žádost v RB OSN neprojde. Poukáže to ale na nevěrohodnost Ameriky coby důvěryhodného zprostředkovatele mírových rozhovorů. Arabský svět se domnívá, že USA v nich straní Izraeli.

Abbás se rozhodl na základě amerického dopisu

K rozhodnutí požadovat v OSN nejvyšší status plnohodnotného člena přitom údajně Palestince přiměli sami Američané, konkrétně písemný americký návrh na kompromisní řešení sporu kolem palestinské iniciativy. Dopis, který ve čtvrtek předali Abbásovi zvláštní zmocněnci USA David Hale a Dennis Ross, prý způsobil pravý opak toho, jak byl zamýšlen - místo aby Abbáse odradil od jeho záměru, přesvědčil ho prý, že nemůže žádat v OSN nic menšího než plnohodnotné členství, řekl dnes v Ramalláhu člen palestinské vyjednávací delegace Nabíl Šás.

Abbás prý po přečtení tohoto listu dospěl k přesvědčení, že Spojené státy to se svými mírovými blízkovýchodními snahami nemyslí vážně. „Hale a Ross přišli s dopisem, který byl, zdá se, zformulován vysloveně tak, aby byl odmítnut,“ řekl Šás.

S Abbásovým záměrem nesouhlasí ani radikální Hamas, který ovládá pásmo Gazy, jež se má stát součástí palestinského státu. Podle mluvčího Hamasu Samího abú Zuhrího jde o osamocený Abbásův krok. „Obsahuje velké riziko a může vést k porušení národních práv, jako je právo na návrat (uprchlíků), na odboj a národní sebeurčení. Tato sólo akce není výsledkem národní dohody,“ řekl abú Zuhrí.