Nové ruské impérium v Tichomoří shání poddané

Moskva – Ruské impérium vzniklo počátkem 18. století za Petra Velikého a zaniklo s pádem carského režimu roku 1917. Skupina dobrodruhů ho chce teď vzkřísit na územích, která kdysi objevili ruští mořeplavci, tedy na neosídlených tichomořských ostrovech a v Antarktidě.

Anton Bakov, úspěšný podnikatel a nepříliš úspěšný politik pravicového smýšlení, nikdy neměl nouzi o nápady. Jeho poslední projekt vypadá na první pohled jako recese. On sám to ale myslí smrtelně vážně. Chce vzkřísit téměř sto let mrtvé ruské impérium, navíc v odlehlých končinách Tichého oceánu. 

Na gigantický úkol není Bakov sám. Začínali v šesti lidech, kteří se vešli na jednu loď. Od letošního července, kdy ve vodách Tichého oceánu prohlásili Ruské impérium za znovuzrozené, se ale okruh spolupracovníků neustále rozrůstá. „V tomto případě mluvíme o impériu nového typu, impériu 21. století, které nikomu nepřekáží, naopak pomáhá řešit problémy, které jsou za daného systému prakticky neřešitelné,“ říká představitel obrozeného ruského impéria v Moskvě Vladimir Ljulčak. 

„Ruské impérium se obrozuje a povstává jako Fénix z popela. Navzdory všem předpovědím svých nepřátel si osvojuje nová území a ostrovní teritoria.“
Zdroj: russianempire.org


Vprostřed Tichého oceánu leží ostrov nesoucí jméno legendárního nikdy neporaženého ruského vojevůdce z 18. století Alexandra Suvorova a právě ten se má stát centrem obrozeného ruského impéria. Je to neobydlený atol. Anton Bakov s ním má velké plány: „Chtěl bych atol vysušit podobně, jako Holanďani vysušují své poldery ležící pod úrovní moře. Určitě by šlo lagunu uprostřed atolu zatěsnit, odčerpat z ní vodu a už nebudeme mít rozlohu jen půldruhého hektaru, ale desítky, stovky čtverečních kilometrů, kde se budou dát stavět hotely, banky, letiště.“ 

V novém ruském impériu vznikají kanceláře a zastoupení má po celém Rusku i v zahraničí. Nabírají se zájemci o poddanství. Bez ohledu na to, jak extravagantně celá věc vyhlíží, prý už o něj požádaly tisíce zájemců. A mnozí další alespoň přejí projektu úspěch. „Já jsem toho názoru, že by obroda Ruského impéria neškodila. Aby dnešní generace docenily to, za co bojovali jejich předci, kteří hleděli do budoucnosti s vírou, že Rusko jednou bude velkou mocností,“ myslí si obyvatel Moskvy Maxim Sargamonov. 

Otázkou ovšem je, co o tom všem soudí představitelé Cookových ostrovů, kterým atol Suvorova dnes patří. Od tvrzení Antona Bakova, že už s nimi na téma využívání neosídleného teritoria jednal, se totiž šéf úřadu tamního premiéra v telefonickém rozhovoru pro ČT kategoricky distancoval. 

4 minuty
Ruské impérium ožívá
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 5 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 5 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 6 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rusko příměří zatím nechce, přeje si dobýt další území, míní Pojar

Rusko uzavřít dohodu o příměří s Ukrajinou, na kterou otevřeně zaútočilo v únoru 2022, zatím nechce, řekl v Interview ČT24 poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Moskva podle něj totiž doufá, že ještě dobyde další území. Roli podle něj hraje i to, že Rusové necítí dostatečný tlak ze strany USA, které za účelem ukončení války s oběma stranami jednají od druhé poloviny února. „Pokud by USA zapojily veškeré páky, příměří dosáhnou,“ prohlásil. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...