KLDR spěje ke kolapsu, tvrdí Kim Čong-ilův syn

Tokio – Severokorejský stalinistický režim již dlouho nevydrží a zachránit jej nemohou ani reformy. V e-mailové korespondenci s japonským novinářem Jodžim Gomim to uvedl Kim Čong-nam, nejstarší bratr nového severokorejského vůdce Kim Čong-una. Korespondence se stala základem pro knihu Můj otec Kim Čong-il a já, která vyjde v pátek v Japonsku.

Podle Kim Čong-nama katastrofální, státem řízená ekonomika představuje pro severokorejské vedení dilema. Armáda získala takovou moc, že zasáhne a převezme vedení, předpokládá nevlastní bratr současného vůdce KLDR. „Severní Korea je velmi nestabilní. Můj otec vládl zemi s podporou armády, ale moc armády příliš zesílila,“ konstatoval.

Kim Čong-nam:

„Je zřejmé, že bez přijetí reforem se ekonomika zhroutí, ale přijetí reforem povede ke zhroucení režimu.“


Podle Kim Čong-nama je jeho nezkušený, ani ne třicetiletý bratr Kim Čong-un s největší pravděpodobností pouhým symbolem využívaným vládnoucí elitou k udržení moci. „Pochybuji o tom, že tak mladý dědic pouze s dvouletou přípravou by byl schopen převzít absolutní moc,“ napsal Kim Čong-nam japonskému žurnalistovi, který si s ním od roku 2004 vyměnil téměř stovku e-mailů a loni v lednu a v květnu s ním mluvil osobně.

Na dotaz ohledně svých vztahů se stávajícím vůdcem KLDR Kim Čong-nam překvapivě odpověděl, že se s ním nikdy nesetkal. „Jsem jeho nevlastní bratr, ale nikdy jsem se s ním osobně nesešel,“ řekl.

Nyní čtyřicetiletý Kim Čong-nam žije již řadu let v dobrovolném exilu v Číně; pohybuje se mezi Macaem, kde bydlí v luxusní vile se svou manželkou a dvěma dětmi, a Pekingem, kde rovněž vlastní dům. V druhé polovině 90. let byl považován za potenciálního nástupce svého otce, počátkem 21. století ale u Kim Čong-ila upadl v nemilost. To bylo spojováno s jeho zadržením v roce 2001 při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem. Muž s pověstí playboye, hráče v kasinech a povaleče tehdy tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland.


Sám Kim Čong-nam ale tvrdí, že se znelíbil kvůli prosazování reforem. „Poté, co jsem se vrátil do KLDR ze studií ve Švýcarsku, jsem se s otcem názorově rozešel, poněvadž jsem trval na reformách a otevření trhu… Když viděl, že se po letech strávených v cizině obrátím ke kapitalismu, zkrátil zahraniční studia mých mladších bratrů a sester,“ řekl. Japonský novinář Gomi soudí, že by Kim Čong-nam nakonec mohl převzít moc v Severní Koreji s pomocí Číny, která se obává zhroucení severokorejského režimu, jež by zřejmě vyslalo přes hranice miliony hladovějících obyvatel KLDR a vytvořilo chaos v tomto nebezpečném jaderném státě.