Hollande má ve Francii nakročeno k vítězství

Paříž - Kandidát francouzských socialistů François Hollande zvýšil v kampani před blížícími se prezidentskými volbami náskok před dosavadní konzervativní hlavou státu Nicolasem Sarkozym. Tomu šlape na paty šéfka krajní pravice Marine Le Penová. Vyplynulo to z ankety ústavu Ifop, jejíž výsledky dnes zveřejnil místní tisk.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: GUILLAUME HORCAJUELO

Hollande si oproti minulému průzkumu polepšil o jeden procentní bod a nyní by ho volilo 28 procent obyvatel. Bod naopak ztratil Sarkozy, pro kterého se vyslovilo 22 procent respondentů. Le Penová má podporu 20,5 procenta voličů. Její ztráta za Sarkozym ve výši 1,5 procentního bodu je přitom v rozmezí možné chyby podobné sondáže, poznamenal Ifop.

Centrista François Bayrou zůstává podle ústavu na svých 13,5 procenta hlasů a zdá se, že nebude mezi dvěma nejlepšími kandidáty, kteří postoupí do rozhodujícího, druhého kola. První kolo se koná 22. dubna a termín případného druhého je stanoven na 6. května.

Autoři průzkumu zdůraznili, že kampaň vstoupila méně než 90 dní před prvním hlasováním do nové fáze. Ta se podle nich vyznačuje tím, že se výrazně zvýšil počet lidí, kteří si již jsou jisti, koho budou volit. V průběhu ankety 24. až 27. ledna vyjádřilo tuto jistotu 62 procent respondentů.

Hollandovo vítězství vzbuzuje stále větší obavy v Británii

Prestižní deník The Times dnes na první straně píše, že „Francouzské průzkumy míří na City“ a své obavy rozvíjí na dvou stranách. List kromě jiného uvedl, že premiéra Davida Camerona a londýnského starostu zaskočilo Hollandovo čtvrteční oznámení, že v případě zvolení zvýší daně bankám a omezí jejich působení.

„Nechci se vměšovat do vnitřní politiky Francie, ale chci zabránit tomu, aby Francouzi udělali chybu, která by poškodila i britskou ekonomiku,“ citoval list londýnského starostu Borise Johnsona. Tento konzervativní politik označil Hollandův postoj vůči finančním trhů za „pomstychtivý“.