Evropu sužují extrémní mrazy, zabily už desítky lidí

Kyjev – Na Ukrajině kvůli extrémním mrazům zemřelo už nejmíň třicet lidí. Dalších 600 skončilo za poslední tři dny v nemocnicích kvůli podchlazení a omrzlinám. Úřady už zřídily stany pro bezdomovce a rozdávají teplé jídlo. Někteří z nich ale pomoc odmítají a podobné případy často končí smrtí, podobně jako ty, které se týkají opilců. V noci klesá teplota až na minus 25 stupňů Celsia. Oznámily to dnes místní úřady. Zprávy o obětech tuhé zimy, která postihla velkou část Evropy, dnes přicházejí také například z Rumunska, Polska a Litvy. V Polsku na mnoha místech stojí  na chodnících „koksovníky“, prázdné drátěné koše, které jsou naplněny uhlím a zapálené hřejí celou noc.

V ukrajinské metropoli Kyjevě i jinde v zemi klesly teploty na minus 23 stupňů Celsia a v příštích dnech mají klesat až na minus 30. Byly zavřeny mnohé školy a školky, úřady postavily stovky stanů pro bezdomovce. Většina obětí umrzla na ulicích. Více než 600 lidí bylo ošetřeno s omrzlinami či prochladnutím, sdělila vláda v prohlášení. Arktické mrazy ve východní části Evropy si tak za poslední týden vyžádaly na 60 mrtvých.

Mrazy odhalily sociální problémy v zemi, která bude společně s Polskem letos hostit fotbalové mistrovství Evropy. V rozlohou druhé největší zemi Evropy žije odhadem zhruba 300 tisíc lidí na ulici, z toho 15 tisíc v hlavním městě Kyjevě. Úřady chtějí ve čtyřech pořadatelských městech – v Kyjevě, Doněcku, Charkově a ve Lvově – všechny bezdomovce registrovat a během turnaje je ubytovat mimo centra měst. Úřady v Moskvě, kde teploty klesly na minus 21 stupňů, dnes hlásí jednoho umrzlého. 
   
Dva umrzlí muži v Rumunsku leželi ve sněhu, jeden na lesní cestě na jihozápadě a jeden na své zahradě na východě země. V Rumunsku, které sužují mrazy až minus 27 stupňů Celsia, tak od čtvrtka v důsledku nečasu zemřelo nejméně osm lidí. Stovky bezdomovců a prochladlých lidí byly převezeny do nemocnic či útulků, uvedlo rumunské ministerstvo zdravotnictví.

Mrazy ve Švýcarsku
Mrazy ve Švýcarsku

Polská policie dnes informovala o pěti dalších mrtvých, čímž počet obětí zimy v Polsku od konce loňského roku stoupl přinejmenším na 53 a na 15 za poslední čtyři dny. Úřady v mnoha městech umístily v ulicích koše s ohněm, aby se chodci mohli zahřát. Polské ministerstvo vnitra vyzvalo obyvatele k opatrnosti a požádalo je, aby hlásili úřadům místa výskytu bezdomovců. Mnozí Poláci si dnes nemohli dopřát horkou sprchu, protože mrazem mnohde popraskaly vodovody. V hornoslezském Kluczborku bylo od rána bez vody zhruba 7 000 lidí kvůli prasklému vodnímu potrubí.

Loni zabila krutá zima v Polsku 212 lidí, převážně bezdomovců. Také v litevském hlavním městě Vilniusu bylo objeveno tělo umrzlého bezdomovce. Podle litevských úřadů tak od soboty v zemi zemřelo nejméně osm lidí. Arktická zima s mrazy až minus 29 stupňů svírá také Bulharsko, kde za poslední týden umrzlo osm lidí. K tomu se ještě přidává chřipková epidemie, kvůli níž dnes odpadlo vyučování na 454 školách. I na severu Řecka bylo podle agentury DPA naměřeno minus 12 stupňů.

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Švýcarsko se dnes probudilo pod sněhem

V Ženevě napadlo kolem deseti centimetrů sněhu. Počasí narušilo městskou hromadnou dopravu, ale švýcarská letiště nehlásila zatím žádné změny v rozpisu letů, na ženevském ale úklid sněhu zpozdil start několika letadel nejméně o půl hodiny. V zemi se očekávají v nížinách teploty kolem minus deseti stupňů Celsia, ve vyšších polohách kolem minus 15 stupňů.

Mráz a vítr dnes opanovaly také celé Německo. V jeho nejvýchodnější části, v Görlitzi, bylo dnes ráno podle agentury DPA naměřeno minus 11,7 stupně Celsia, v bavorském Straubingu minus 13,4 stupně. V Mehringenu na severu Německa bylo naměřeno minus 16. Kvůli ostrému větru bylo mnohde pocitově chladněji, než odpovídalo skutečnosti.

Mrazy v Rumunsku
Mrazy v Rumunsku