Zakladatel megauploadu má opět přístup na net

Wellington - Zakladatel serveru megaupload Kim Schmitz, známý jako Dotcom, se smí znovu připojit na internet. Soud na Novém Zélandu schválil Dotcomův seznam přání na základě jeho dobrého chování v domácím vězení. O vydání německého rodáka usilují Spojené státy. Podle nich jeho server způsobil sdílením dat majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů.

Dotcom může vesele plavat a bavit se s přáteli z megauploadu

Novozélandský soudce David Harvey dnes zmírnil Schmitzovo domácí vězení a povolil mu nejen připojovat se k internetu, ale také jít si jednou denně zaplavat, dvakrát týdně odjet do aucklandského studia nahrávat hudbu a jednou týdně se setkat s kolegy z megauploadu. To vše bude v platnosti do srpnového stání o Dotcomově případém vydání ze země.

O vydání usilují Spojené státy, protože podle nich server megaupload.com sdílením filmů, hudby a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů. Schmitz a jeho spolupracovníci touto činností údajně získali od roku 2005 více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy korun).

Schmitzovi právníci tvrdí, že společnost pouze nabízela online úložiště dat a odmítají americká obvinění z porušování autorských práv, z praní špinavých peněz a z vydírání.