„Dostal jsem od syrské vlády záruky, že příměří bude respektovat. Pokud ho budou dodržovat všichni, pak se domnívám, že od čtvrtečních 06:00 hodin uvidíme zlepšení situace v oblasti,“ prohlásil Annan. Annana o odhodlání zastavit operace písemně informovalo syrské ministerstvo zahraničí s tím, že si Damašek vyhrazuje právo odpovědět náležitě na jakýkoli útok „ozbrojených teroristických skupin na civilisty, vládní síly nebo veřejný či soukromý majetek“. Syrská televize oznámila, že armáda zůstane i ve čtvrtek v pohotovosti, aby byla schopná odrazit jakýkoli útok opozičních ozbrojených skupin. Ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že příměří musí dodržet také opozice.
Annan dnes o Sýrii jednal v Íránu, který Damašek celou dobu podporuje. Řekl, že Írán může být součástí řešení. Šéf íránské diplomacie Alí Akbar Sálehí souhlasil, že krize v zemi má mít mírové řešení. Zároveň ale trval na tom, že „změna v Sýrii“ má nastat pod vedením prezidenta Asada.
Právě Annan vypracoval plán, podle kterého začala v úterý platit 48hodinová lhůta pro nastolení příměří. Damašek má podle něj začít stahovat vojska z měst, kde bojovala proti opozičním silám, a zastavit násilnosti.
Boje pokračují i několik hodin před plánovaným příměřím
Podle aktivistů ale násilnosti v zemi pokračují i dnes a vyžádaly si dalších 12 lidských životů. Aktivisté z Homsu hlásí, že jsou ostřelováni. V jihosyrské provincii Dará se prý za intenzivní palby rozmísťovaly desítky armádních vozidel. Ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur při domovních prohlídkách vládních sil údajně zahynuli dva lidé. Střílelo se údajně i na syrsko-turecké hranici, kde je uprchlický tábor.
Svědci necelou hodinu po ohlášení zprávy o dodržení klidu zbraní oznámili, že do dvou čtvrtí města Hamá vjelo nejméně 20 tanků. Opoziční aktivista z Rastanu, ležícího na cestě mezi Hamá a Homsem, sdělil agentuře Reuters, že na Rastan začalo pálit dělostřelectvo.
