Spojenci Kuby pohrozili bojkotem příštích amerických summitů

Cartagena (Kolumbie) - Latinskoameričtí spojenci Kuby v sobotu pohrozili, že budou příští podobné summity bojkotovat, pokud na ně nebude pozvána i Kuba. Informovala o tom agentura Reuters. Pohrůžka padla během 6. celoamerického summitu, který dnes končí v kolumbijské Cartageně.

Rozkolem na summitu, který organizuje čtyřiatřicetičlenná Organizace amerických států (OAS) a účastní se ho i americký prezident Barack Obama, byla právě sílící volání po ukončení ostrakizace Kuby. Spojené státy a Kanada se staví proti přizvání Kuby na celoamerické summity, z nichž jsou dosud vylučovány vlády, jež nenabyly moci demokratickou cestou.

Z organizace byla Kuba vyloučena krátce poté, co se moci na ostrově chopil Fidel Castro po revoluci v roce 1959. Snahy přizvat Kubu na summit v Cartageně i tentokrát selhaly. Ekvádorský levicový prezident Rafael Correa vrcholné setkání kvůli neúčasti Kuby bojkotoval.

Za iniciativou za znovuzačlenění Kuby do celoamerického společenství stojí levicový blok ALBA latinskoamerických a karibských zemí. Ty také pohrozily, že se příštích summitů nezúčastní, pokud na nich nebude i Kuba. Blok ALBA založily v roce 2004 Venezuela a Kuba, aby vyvážily regionální vliv USA. Nyní k němu patří i Bolívie, Ekvádor, Nikaragua a karibské ostrovy Dominika, Antigua a Barbuda a Svatý Vincent a Grenadiny.

Havana
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Ilpo Musto

Státníci se zaměřili především na americký skandál

Hlavními událostmi summitu se stal bezprecedentní regionální tlak na ukončení izolace Kuby spolu se skandálem kolem zaměstnanců americké tajné služby, kteří byli z Cartageny odvoláni poté, co se zapletli s prostitutkami. A podle analytiků obě tyto události ohrozily snahu Baracka Obamy okouzlit Latinskou Ameriku.

Pro Washington je značnou ostudou, že musel ze summitu, jehož se zúčastnilo více než 30 hlav států, poslat domů 11 agentů tajné služby kvůli obviněním z „nepřístojného chování“ v hotelu. Tam si muži z ochranky podle informací kolumbijské policie přivedli prostitutky. Tato událost pak podle agentury Reuters prakticky zastínila všechno ostatní, co se na summitu dosud odehrálo.

Barack Obama na summitu v Cartageně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Carolyn Kaster

„Měl jsem setkání při snídani, abych jednal o obchodu a drogách, ale jediná věc, o které chtěli ostatní delegáti mluvit, byla ta kauza kolem agentů a děvek,“ uchichtl se jeden latinskoamerický diplomat, který si nepřál být jmenován.

Americký skandál popudil i obyvatele Cartageny, podle nichž na ně vrhá špatné světlo, a vyvolal řadu komentářů napříč Latinskou Amerikou. „Obamova ochranka byla z Kolumbie vyhoštěna kvůli prostituci - to je ostuda, že si gringové myslí, že celá Latinská Amerika je jeden velký bordel a chovají se podle toho,“ uvedl venezuelský politický komentátor Nicmer Evans na Twitteru.