Wilders odešel z jednání o škrtech, v Nizozemsku hrozí pád vlády

Haag - Nizozemsko zřejmě čekají předčasné parlamentní volby poté, co dnes zkrachovala jednání mezi menšinovou vládou a krajně pravicovou Stranou pro svobodu (PVV) o rozpočtových úsporách. Šéf PVV Geert Wilders, jehož strana zajišťovala kabinetu v parlamentu většinu, označil vládní návrh za nepřijatelný a od rozhovorů odešel. Premiér Mark Rutte však stále hledá cestu, jak rozpočtové škrty schválit a zajistit tak Nizozemsku podporu finančních trhů.

Jednání o schodku začala 5. března poté, co nizozemská ekonomika upadla do recese. Odhady hovořily o letošním schodku státního rozpočtu ve výši asi 4,6 procenta hrubého domácího produktu, což je o 1,6 procentního bodu více, než umožňují unijní pravidla. Jejich naplnění přitom nizozemští politici žádali od silně zadluženého Řecka. 

Rozhovory měly původně trvat tři týdny a cílem bylo dosáhnout dohody o škrtech ve výši 16 miliard eur (400 miliard korun). Wilders však dnes jednání opustil. „Doufal jsem, že dokážeme něco vyjednat, ale tento balíček je nepřijatelný pro naši stranu i pro naši zemi,“ řekl šéf Strany pro svobodu. „Je načase jít za nizozemskými voliči,“ dodal s tím, že předčasné volby by se měly konat co nejdříve. 

Vláda se podle premiéra sejde v pondělí na mimořádném zasedání, aby prodiskutovala další kroky. Volby označil za „další logický krok“. S parlamentem prý ale ještě chce pracovat na dohodě o úsporných opatřeních, která by chtěl schválit ještě před předčasnými volbami. V minulosti Rutteho kabinet v hlasováních týkajících se eurozóny podporovala levicová opozice.