Čínští vesničané si vydupali trest pro zkorumpované politiky

Peking - Za korupci a kupčení s pozemky farmářů potrestaly čínské úřady 20 politiků z rybářské vesnice Wu-kchan. Komunistická strana je vyloučila a nakradené peníze (v přepočtu téměř 856 tisíc korun) musejí vrátit. Proti jejich machinacím se loni vzbouřili samotní vesničané - politiky vyhnali a obec zablokovali barikádami.

Potrestán byl bývalý předseda místní organizace komunistické strany, bývalý tajemník obecního výboru, představitelé obce a další významní zástupci regionálních samospráv. Úřady zjistily, že byli zapojeni do nelegálních machinací s pozemky, do zpronevěry obecního majetku, korupce a podvodů při komunálních volbách.

Násilné protesty v obci v jihočínské provincii Kuang-tung vypukly loni začátkem prosince poté, co úřady oznámily, že člověk, který vedl zářijové protestní akce proti údajným nezákonným záborům půdy, zemřel v policejní vazbě. Podle obyvatel obce ho policisté umlátili, policie tvrdí, že podlehl infarktu. Vesničané pak vyhnali místní představitele i policisty a vztyčili barikády, aby jim zabránili vrátit se. Policie reagovala blokádou obce, kterou mimo jiné odřízla od dodávek potravin a vody.

Úřady po vleklém vyjednávání na konci prosince přistoupily na kompromis: slíbily propustit zatčené a vrátit část zkonfiskovaných pozemků rolníkům. Vesničané na oplátku odvolali svůj další plánovaný protestní pochod.

/*json*/{"map":{"lat":22.891120463694,"lng":115.67049980164,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/