Obama podepsal v Afghánistánu smlouvu o strategickém partnerství

Kábul – Na předem neohlášenou návštěvu do Afghánistánu přijel americký prezident Barack Obama. Se svým protějškem Hamídem Karzáím podepsal dohodu o strategickém partnerství, která zavazuje USA chránit Afghánistán ještě 10 let po odchodu vojáků ze země. Barack Obama se vydal na cestu o prvním výročí zabití vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina v sousedním Pákistánu. Ve svém zítřejším projevu chce o tomto výročí promluvit v televizi. Karzáí dnes prohlásil, že poválečná dohoda zpečetí „rovné partnerství“ mezi Afghánistánem a Spojenými státy.

Ve středu v 1:30 našeho času má Obama z Afghánistánu promluvit v televizi k Američanům a v projevu se zřejmě bude věnovat i výročí úmrtí Usámy bin Ládina. Podle zdrojů blízkých Obamovi hodlá americký prezident, který na horké afghánské půdě stráví asi jen sedm hodin, označit Afghánistán za význačného spojence USA mimo těch v Severoatlantické alianci. Naopak se zřejmě nehodlá vyjadřovat k dalším konkrétním počtům vojáků, kteří mají být v dalších etapách stahováni z Afghánistánu.

Na letecké základně v Bagramu, kde Obama přistál v utajení, řekl před americkými vojáky, že tyto změny nenastanou jen tak přes noc, protože USA nebudou riskovat ztrátu dosažených výsledků v Afghánistánu, za které už tolik lidí položilo své životy. Rovněž připomněl, že bin Ládinovi se před rokem dostalo „spravedlnosti“. „Důvod, proč jsou USA bezpečné, jste vy,“ pochválil vojáky Obama. Zároveň upozornil, že ještě bude „hodně smutku, bolesti a obtíží v budoucnosti“, ale že už vidí „světlo na konci tunelu“ díky obětem, které přinesli právě američtí vojáci.

Obama přijel do Afghánistánu podepstat strategickou smlouvu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Charles Dharapak

Dohoda má dláždit cestu k míru

Karzáí dnes prohlásil, že poválečná dohoda zpečetí „rovné partnerství“ mezi Afghánistánem a Spojenými státy. Obama řekl, že válečné náklady byly pro obě země veliké a že dohoda s Afghánistánem „dláždí cestu k mírové budoucnosti“. Smlouva podle zpravodaje ČT Michala Kubala otvírá dveře k americké ekonomické pomoci Afghánistánu a k pokračující vojenské misi. V Afghánistánu v současnosti působí téměř 130 tisíc vojáků pod velením NATO, z toho je 90 tisíc Američanů. Na tři tisíce spojeneckých vojáků přišlo v zemi o život.

Washington takovou smlouvu neuzavřel s Irákem, protože se mu nepodařilo získat záruku soudní imunity pro své vojáky. Byl proto nucen stáhnout z arabské země všechny své vojáky. Spojené státy v Afghánistánu vedou vleklý konflikt. Zahájily jej na konci roku 2001 kvůli neochotě tehdy vládního radikálního hnutí Taliban vydat předáky teroristické organizace al-Káida podezřelé z přípravy útoků na USA z 11. září téhož roku.

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala