Spor o líbajícího papeže mezi Benettonem a Vatikánem je u konce

Vatikán - Vatikán ukončil spor s italskou oděvní společností Benetton. Ta loni v listopadu v rámci nové reklamní kampaně rozšířila fotomontáž s papežem Benediktem XVI., jak na ústa líbá jednoho z egyptských imámů. Firma se několikrát omluvila. Zároveň slíbila, že už nikdy nebude využívat podobizny papeže bez konzultace s Vatikánem. Přispěla rovněž na charitativní akci římskokatolické církve.

„Společnost se znovu omluvila za citovou újmu způsobenou Svatému otci a katolíkům,“ prohlásil dnes vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Podle něj tím církev považuje záležitost za uzavřenou.

Benetton stáhl kontroverzní fotku už po výtkách Vatikánu koncem listopadu. Snímek ale dál po mnoho měsíců koloval po internetu, protože se stal zákonitě předmětem obrovského zájmu na webu.

Reklamní akce prý měla podporovat „globální lásku“

V kampani se objevily podobné fotomontáže s řadou politiků. Na jedné z fotek se objevil americký prezident Barack Obama, jak líbá venezuelského prezidenta Huga Cháveze, na jiné izraelský premiér Benjamin Netanjahu v obdobné pozici se šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Organizátoři kampaně dali dohromady i severokorejského diktátora Kim Čong-ila, který zemřel v prosinci, a jihokorejského prezidenta I Mjong-baka. Benetton tvrdil, že touto reklamní akcí propaguje „globální lásku“ a toleranci.

Šokující reklama patří do dlouhodobé propagační strategie italské firmy. V minulosti zveřejnila obrázky odsouzenců na smrt nebo fotografie lidí umírajících na AIDS.