Rumunský parlament se vyslovil pro sesazení prezidenta

Bukurešť - Rumunský parlament se vyslovil pro zahájení procesu odvolání prezidenta Traiana Basesca. Mocenský spor mezi vládní koalicí v čele se sociálním demokratem Victorem Pontou a pravicovým prezidentem tak dosáhl vrcholu. Dnešní rozhodnutí poslanců znamená, že do 30 dnů musí o dalším setrvání hlavy státu ve funkci rozhodnout občané v referendu, které se má konat 29. července.

Vládní koalice schválila dnešní krok 258 hlasy, přičemž k potřebné většině jí stačilo 217. Basescu je nyní na 30 dnů dočasně zbaven funkce. Přechodně bude jeho pravomoci vykonávat předseda senátu Crin Antonescu, kterého vláda do parlamentní funkce dosadila tento týden.

Další demonstrace stoupenců obou politických táborů

Basescu nyní musí počkat na výsledek všelidového hlasování, které by však podle pozorovatelů mělo vyznít v jeho neprospěch. Jedno referendum o svém odvolání už přitom Basescu přežil v roce 2007. V Bukurešti po hlasování parlamentu začaly další demonstrace stoupenců obou politických táborů, které se navzájem obviňují z porušování ústavnosti. Mnoho Rumunů však vyjadřuje odpor proti celé politické scéně.

Vláda viní prezidenta z překročení pravomocí a neoprávněného zasahování do státních institucí. Bývalý lodní kapitán Basescu prý rovněž dělal rasistické narážky na Romy a hendikepované. Ponta s pomocí koalice tento týden podnikl kroky k urychlení a zjednodušení procesu odvolání prezidenta, zajistil si pravomoc vydávat dekrety, nechal provést několik personálních změn včetně výměny předsedů obou komor parlamentu.

Victor Ponta
Zdroj: www.victorponta.ro
Autor: ČT24

Mimo jiné zrušil veto ústavního soudu v procesu sesazení prezidenta a do zákona o referendu prosadil změnu, po níž k odvolání hlavy státu stačí jen většina odevzdaných hlasů místo dosavadního potřebného souhlasu většiny všech oprávněných voličů.

Opozice vládu viní z pokusu o převrat. Opatřeními prý chce Ponta jenom ovládnout justici a další státní instituce, aby mohl krýt korupčníky. Basescu tvrdí, že zemi provedl hospodářskou krizí, zlepšil vztahy s Moldavskem a učinil z Rumunska spolehlivého partnera NATO a USA. Znepokojení nad vývojem v Rumunsku dnes vyjádřili nejvyšší představitelé Evropské unie. Ponta však ujišťoval, že Rumunsko zůstává stabilní zemí.