Nacistický zločinec Csatáry je na útěku

Paříž - Nacistický válečný zločinec László Csatáry, jehož byt v centru Budapešti v neděli objevili britští novináři, utekl. Uvedli to policisté, kteří jej v pondělí večer přišli zatknout. Utekl bez auta, které nechal před domem. Předseda sdružení židovských obcí v Maďarsku Peter Feldmayer vyjádřil přesvědčení, že nyní 97letý muž daleko neuteče a bude brzy dopaden. Připustil, že vládním úřadům lze v tomto případu mnoho věcí vytknout, ale vyjádřil přesvědčení, že vláda nechrání nacisty. Podle některých maďarských médií Csatáry neuprchl, ale před dvěma měsíci se odstěhoval.

Csatáry se jako šéf maďarské policie v košickém ghettu na jaře 1944 podílel na deportaci tisíců Židů do Osvětimi a byl v nepřítomnosti odsouzen v bývalém Československu k trestu smrti. V roce 1948 utekl do Kanady, kde pod falešným jménem žil v Montrealu a Torontu jako obchodník s uměním. Kanadské úřady v roce 1995 objevily jeho pravou totožnost a muž utekl do Maďarska, kde od té doby žije.

Jeruzalémské Centrum Simona Wiesenthala již v dubnu informovalo maďarské úřady, že se hledaný muž ukrývá někde v Budapešti. Nakonec jeho bydliště nenašly úřady, ale objevili ho reportéři britského deníku The Sun. Poté se doma i v zahraničí objevily výzvy k jeho rychlému zatčení a souzení.

Centrum Simona Wiesenthala v pondělí kritizovalo pomalý postup maďarské justice. Budapešťská prokuratura se hájila tím, že oficiální vyšetřování je vedeno proti neznámé osobě, což ztěžuje rychlé obvinění a zatčení. Případ podle prohlášení prokuratury také ztěžuje místní a časová vzdálenost činů, z nichž je Csatáry obviněn. „Maďarské a československé archivní dokumenty byly prozkoumány a velká část vyšetřování spočívá v hledání přeživších, kteří by mohli svědčit. To je ale problematické, protože žijí v zahraničí. Vyřešení těchto problémů je přitom podmínkou pro vyjasnění skutků a pro rozhodnutí o dalším vyšetřování,“ uvedla prokuratura. Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána v pondělním prohlášení ujistila, že vždy podporovala hledání a stíhání pachatelů zločinů spáchaných v minulosti, a vyzvala, aby se i v tomto případu hledala pravda a potrestali viníci.

Video Telefonát Ladislava Kerekeše
video

Telefonát Ladislava Kerekeše