Aj Wej-wej musí zaplatit milionovou pokutu, potvrdil soud

Peking - Pekingský soud zamítl stížnost známého čínského umělce a kritika vlády Aj Wej-weje proti obvinění z daňového úniku. Má zaplatit pokutu ve výši dvou milionů dolarů, kterou jeho firmě vyměřil berní úřad. Policie umělce nepustila do soudní síně, aktivista si proto stěžoval, že Čína nerespektuje základní práva na spravedlivý proces. Hodlá se odvolat. Obhájci tvrdí, že kauza je součástí zastrašovací kampaně.

Čínský soud zamítl stížnost známého disidenta a výtvarníka Aj Wej-weje na obvinění z daňového úniku. Umělci vyměřil daňový úřad pokutu ve výši dvou milionů dolarů (41 milionů korun). Sám umělec se dnešního přelíčení nemohl zúčastnit. Soudní síň navíc obklíčila policie, která z okolí soudní budovy vyháněla zvědavce a novináře. 

Aj Wej-wej:

„Dnešní verdikt ukazuje, že tato země, více než 60 let po svém vzniku, stále nemá základní právní postupy, stále nemá žádný respekt pro pravdu, stále daňovým poplatníkům a občanům nedává možnost, aby se ospravedlnili. Celé soudnictví je zahaleno v temnotě.“


Podle čínských úřadů dluží společnost Beijing Fake Cultural Development na daních. Aj je sice jen výtvarníkem společnosti, ne ředitelem nebo manažerem, pokuta byla nicméně adresována jemu. Společnost přitom vlastní jeho manželka. Společnost se proti pokutě odvolala a podala žalobu proti daňovému úřadu kvůli porušování zákonů.

Případ vyvolal velkou odezvu u veřejnosti, tisíce lidí vyjadřují Aj Wej-wejovi podporu nejen na sociálních sítích, ale také finančně. Příznivci se skládají na pokutu, kterou umělec od soudu dostal. Lidé vhazují přes plot do jeho domu papírové vlaštovky, do nichž vkládají bankovky. Aj už od příznivců získal víc než polovinu částky, kterou má na pokutě uhradit.