Peking po olympiádě – chátrající stadiony a deka ze smogu

Peking - Olympijský stadion a vodní kostka jsou nejznámějšími monumenty po hrách za 900 miliard korun. Ročně je navštíví miliony Číňanů. Zatímco stadion, takzvané Ptačí hnízdo, slouží po většinu roku pouze jako turistická atrakce a jeho roční provoz 220 milionů korun dotuje stát, plavecký stadion se zčásti přetvořil na zábavní vodní park a v zásadě se uživí sám.

„S pokrytím nákladů na běžný provoz nemáme problém. Ale výdaje rostou během mimořádných akcí, jako jsou mezinárodní soutěže. To musíme finančně spolupracovat s vládou,“ připouští ředitel plaveckého stadionu Jang Čchi-jung. 

Většina olympijských sportovišť ale nemá využití a postupně chátrá. Vládní výbor pro odkaz olympijských her přesto jejich dědictví chválí. „Olympijské hry umožnily Číně lépe poznat svět, držet se reforem a otevřít se světu. Přiměly Čínu naučit se olympijské sporty a držet se olympijských myšlenek,“ komentuje to Ťiang Siao-jü z asociace pro rozvoj Pekingu. 

Ne všichni souhlasí. Aktivista Aj Wej-wej se jako architekt podílel na výstavbě Ptačího hnízda. Olympiádu nazval falešným úsměvem čínské vlády. Za své občanské aktivity ho surově zbila policie, 81 dní strávil ve vazbě. „Odkazem olympiády je, že stát se stal postupně policejním státem. Během her ani po nich se v zásadě nic nezlepšilo,“ myslí si Aj. 

Někteří pozorovatelé tvrdí, že Pekingská olympiáda měla hlavně politický cíl. Získáním jednapadesáti zlatých medailí čínští sportovci podle nich tento záměr naplnili. 

Vláda před olympiádou v Pekingu postavila pět nových linek metra a uzavřela továrny v jeho okolí. Dopravní zácpy ve městě ale patří dodnes mezi ty nejhorší na světě a Peking má dál nálepku nejvíc znečištěné metropole na zeměkouli.

3 minuty
Reportáž Tomáše Etzlera
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
06:32Aktualizovánopřed 40 mminutami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
05:50Aktualizovánopřed 40 mminutami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 1 hhodinou

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 1 hhodinou

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
13:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší dronový útok. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského úderu zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvého hlásí i Cherson.
10:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
11:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael povolí shazování humanitární pomoci do Gazy na padácích, píše ToI

Izrael brzy povolí Jordánsku a Spojeným arabským emirátům shazovat pomocí padáků humanitární pomoc do Pásma Gazy, sdělil v pátek odpoledne podle portálu The Times of Israel (ToI) úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT. Podle představitelů izraelské armády, se kterou budou tyto dodávky koordinovány, provede Jordánsko první shoz humanitární pomoci možná ještě v pátek.
15:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...