Nepomůžete-li, jste za krveprolití zodpovědní

Abú Zabí - Šéf syrské exilové opozice vyzval země, které sympatizují s povstalci proti režimu prezidenta Bašíra Asada, aby pomohly povstalcům mimo rámec Rady bezpečnosti OSN a začaly jim dodávat zbraně. Jinak budou odpovědny za krveprolití ve městě Halab, na které nyní syrské vládní jednotky zahájily rozsáhlý útok tanky, vrtulníky i letadly. Podle ruského ministra zahraničí by však podpora syrských povstalců vedla k dalšímu krveprolití.

„Naši přátelé a spojenci ponesou zodpovědnost za to, co se děje v Halabu, pokud brzy nezačnou jednat,“ uvedl vůdce Syrské národní rady (SNC) Abdal Básid Sida. Země však musí jednat mimo rámec Rady bezpečnosti OSN, v níž všechny návrhy sankcí proti Asadovi blokuje Rusko.  

„Jakýkoli zásah musí jít mimo Radu bezpečnosti, prostřednictvím Arabské ligy a rezoluce Valného shromáždění,“ řekl Sida, který apeloval na spojence, aby začali vyzbrojovat povstalce. Asad bude za své masakry v zemi souzen, dodal. Asadovy jednotky v sobotu útočily pomoci tanků a dělostřelectva zejména v jihozápadní části Halabu. Podle opozice jde o nejhorší ozbrojené střety od začátku revoluce. Bojuje se ale i jinde. Vládní armáda má k dispozici i leteckou podporu včetně vrtulníků.

Rusko: Podpora povstalců by vedla jen k dalšímu krveprolití

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera prohlásil, že zahraniční podpora syrských povstalců by vedla k dalšímu krveprolití. Je nutné vytvářet tlak na obě strany konfliktu, aby přestaly bojovat. Francouzský prezident François Hollande v souvislosti s ofenzivou v Halabu vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby začala co nejrychleji jednat.

Šéf zprostředkovatelské mise OSN Kofi Annan včera večer vyjádřil ohledně eskalace bojů v Halabu znepokojení a řekl, že je to další důkaz toho, že světové mocnosti se musí sjednotit a donutit obě strany k dohodě na politickém přechodu.

Halabem další den otřásají výstřely

V severosyrském velkoměstě Halab dnes znovu propukly těžké boje. Síly věrné prezidentu Bašáru Asadovi útočí dělostřelectvem a bojovými helikoptérami na čtvrtě ovládané povstalci. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti, v Homsu prý zemřel jeden povstalec. V dalších částech země pak tři civilisté. Mnohem vyšší počet lidí zahynul podle opozičníků v sobotu, kdy prý přišlo o život 168 lidí, z toho 94 civilistů, 33 povstalců a 41 vládních vojáků.

Rebelům podle šéfa exilové Syrské národní rady scházejí peníze. Měsíčně by prý potřebovali minimálně 145 milionů dolarů. Za několik posledních měsíců ale dostali jen 15 milionů.