V USA byl popraven duševně zaostalý muž

Washington - V Texasu popravili vězně Marvina Wilsona navzdory tomu, že byl duševně zaostalý. Podle jeho právníků měl IQ 61. Poukazovali proto na neústavnost popravy a odvolávali se na precedens z roku 2002, kdy nejvyšší soud zakázal popravy duševně zaostalých osob. Čtyřiapadesátiletý Wilson byl odsouzen za vraždu policejního informátora před deseti lety.

Nejvyšší soud zakázal v roce 2002 popravy duševně zaostalých osob s tím, že jde o „krutý a mimořádný trest“, který americká ústava zakazuje. Zároveň ale státům ponechal určitou volnost při rozhodování, na koho se ochrana vztahuje.
   
Wilsonovi bylo v roce 2004 naměřeno IQ 61, tedy pod hranicí 70 bodů, která se někdy používá pro stanovení duševní zaostalosti. Zástupci státu Texas ale tvrdili, že měření tehdy prováděl nezkušený stážista. Při několika dalších testech inteligence měl prý Wilson inteligenční kvocient přes 70.

Nejvyšší soud v úterý argumentaci Texasu přijal. Jen několik hodin poté byl Wilson popraven injekcí s jedem. Stal se tak letos již sedmým popraveným v tomto americkém státě.