Bašár Asad se s koncem ramadánu ukázal na veřejnosti

Damašek – Po měsíční odmlce se dnes na veřejnosti opět objevil syrský prezident Bašár Asad. Státní televize přinesla záběry, jak se Asad spolu s dalšími vrcholnými představiteli režimu účastní modlitby u příležitosti konce ramadánu. V Sýrii mezitím pokračovaly násilnosti, podle agentury DPA dnes zahynulo v bojích mezi provládními a opozičními ozbrojenci padesát šest lidí. 

Asad se na veřejnosti neukazoval od 18. července, kdy při atentátu přišli o život jeho čtyři blízcí spolupracovníci. Dnes se však zúčastnil modliteb v mešitě v Damašku. Při kázání, jež modlitby provázelo, mimo jiné zaznělo, že Sýrie se stala obětí terorismu a spiknutí zosnovaného Spojenými státy, Izraelem, západními zeměmi a arabskými státy.   

V Sýrii mezitím pokračovaly střety mezi stoupenci Asadova režimu a jeho odpůrci. Zvlášť tvrdé boje se dnes podle opozice vedly ve strategickém městě Halab na severu země. Bojovalo se v okolí Damašku i v jedné jeho čtvrti, také v oblastech Azáz, Dará a Idlíb. Mezi šedesátkou mrtvých je prý nejméně 22 civilistů. Už v sobotu přitom podle syrské opozice v bojích zemřelo na 190 lidí. Dvaašedesát z nich údajně přišlo o život v Damašku a v jeho okolí, když oblast bombardovaly vládní síly. Informaci o počtu obětí však není možné nezávisle ověřit.

Velitel jednotek OSN, které v zemi měly dohlížet na dodržování míru, dnes kritizoval obě strany konfliktu, že neplní své povinnosti chránit civilisty. „Tuto povinnost vůbec nerespektují,“ řekl Babacar Gaye, jehož síly dnes ze Sýrie odejdou. Jednotky měly původně dohlížet na naplňování mírového plánu, který připravil bývalý zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan, po krachu plánu ale mezinárodní vojáci jen bezmocně sledovali, jak v zemi eskaluje násilí.   

Dnes se také objevily v médiích informace, že do syrského konfliktu zasahují západní rozvědky. Britský list The Sunday Times napsal, že britští agenti sledují dění v Sýrii z Kypru. Z britských vojenských základen na ostrově se prý informace dostávají přes Turecko k povstalecké Svobodné syrské armádě. Dosud nejhodnotnější informace se týkala posunu jednotek věrných prezidentu Asadovi směrem k syrskému obchodnímu městu Halabu, které povstalci zčásti ovládají a o které v současnosti bojují s Asadovými věrnými.