Oslo - Norští vědci zveřejnili výsledky měření radioaktivity v Karském moři v Severním ledovém oceánu, kde leží tuny jaderného odpadu. I když se její hodnoty nezvýšily, varují ochránci přírody před ekologickou katastrofou. Klima v Severním ledovém oceánu se totiž mění a úbytek ledu láká těžařské firmy, které tlačí na zahájení těžby v oceánu.
Dno Karského moře je tikající jaderná puma
Největším problémem jsou vyřazené nukleární ponorky. Ochránci životního prostředí chtějí, aby je Kreml odstranil. Čím déle totiž budou pod vodou, tím větší je nebezpečí, že radioaktivita unikne a zamoří okolí. Největší hrozbou je ponorka K-27 se dvěma reaktory, ve kterých prý hrozí obnovení řetězové jaderné reakce. I Moskva přiznává, že situace je vážná a že jaderného odpadu je v oceánu mnohem víc, než se předpokládalo.
Rybáři se bojí o bohatá loviště a požadují zvýšení kontrol a sledování vody, aby mohli zaručit nezávadnost ryb. Hlavní prioritou je teď ale těžba a Moskva ví, že bez úklidu není možná. Pracuje proto na jeho plánu, sama ale na odstranění ohromného množství jaderného odpadu nestačí.
V Severním ledovém oceánu leží tuny jaderného odpadu (zdroj: ČT24)