Prora – luxusní dovolená pro nacisty, později kasárna pro nepřátele státu

Berlín - Gigantický komplex Prora je jeden z nejobludnějších památníků nacistické i komunistické diktatury v Německu. Původně měl na baltském pobřeží na Rujáně nabídnout vzornou nacistickou rekreaci 20 tisícům lidí oddaných velkoněmecké Říši. Žádní rekreanti tam ale nakonec nedorazili a po válce objekt spadl do náruče východoněmecké lidové armády NDR. A pak tu v těžkých podmínkách pracovali vojáci, kteří odmítli sloužit se zbraní v ruce.

Komplex se začal stavět v roce 1936, všechny pokoje měly mít výhled na moře. Plány počítaly s miniaturními dvoulůžkovými pokoji. Rekreanti si měli užívat moře, ale rozhodně ne soukromí. Hitlerovi architekti ale stihli dokončit jen hrubou stavbu.

Do současné podoby pomáhal kolos na Proře dovést i Stefan Wolter, i když proti své vůli. V 80. letech minulého století totiž odmítl sloužit se zbraní v ruce v armádě komunistického Německa a stejně jako 15 tisíc dalších se dostal se do pracovních jednotek. Největší z nich přestavovala právě nacistický komplex Proru v obří kasárna. „Čekala nás tvrdá práce 10 až 12 hodin denně. K tomu neustálá šikana, protože nás považovali za nepřítele státu,“ vzpomíná Stefan Wolter, historik, bývalý příslušník pracovní jednotky s tím, že nehody a sebevraždy si v Proře vyžádaly okolo sta životů.

Německý komplex Prora
Zdroj: ČT24

Dnes tragickou historii Prory z dob NDR skoro nic nepřipomíná. Ubytovna pro mladé nabízí přespání ve stejných místnostech, ve kterých Stasi prováděla brutální výslechy.

Úřady odmítly udělat z kasáren pracovních jednotek chráněnou památku. Wolterovi a jeho kolegům se po dlouhém boji podařilo prosadit jen malou pamětí desku. V jednom ze sousedních bloků Prory si přitom otevřeli muzeum bývalí důstojníci komunistické armády. Betonové monstrum na Baltu stále odhaluje jen výsek ze své minulosti.

3 minuty
Reportáž Martina Jonáše
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 49 mminutami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko schválilo změny v ústavě zaměřené proti LGBT+

Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 35 mrtvými a 119 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres. Experti mluví o dalším důkazu ruské bezohlednosti a o odpovědi Moskvy na americké snahy o ukončení války.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Je úžasné mít kam poslat nejhorší lidi.“ Bukele si notoval s Trumpem

Spojené státy chtějí deportovat do Salvadoru „co nejvíc“ lidí. Prezident Donald Trump to prohlásil během setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem v Bílém domě. Podle Bukeleho jeho země „dychtí pomoci USA se zločinem“. Lídr středoamerické země, jenž sám sebe nazývá „nejvíc cool diktátorem“, také uvedl, že nevrátí omylem deportovaného muže, jak požadují americké soudy, a nazval ho teroristou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael má právo se bránit, nyní ale překračuje meze, uvedla Kallasová

Izrael má právo na obranu, kroky židovského státu v poslední době jsou ale nepřiměřené, řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání ministrů zahraničí EU. Zástupci všech zemí se podle ní shodli, že podporují dvoustátní řešení konfliktu. Unie je podle Kalasové připravena jednat s arabskými spojenci o budoucí správě Gazy a bezpečí v regionu. EU rovněž chystá další sankce proti Rusku, které pokračuje v útocích na Ukrajinu.
před 6 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova byl po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku. V průběhu dne zasáhlo Rusko další civilní i jiné cíle, úřady hlásí mrtvé.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 9 hhodinami
Načítání...