Kampaň prolomila miliardu dolarů

New York - Americký prezident Barack Obama a jeho spojenci vybrali na volební kampaň podle internetového deníku Politico miliardu dolarů (přes 19 miliard korun). Podařilo se mu to jako prvnímu kandidátovi na prezidentský úřad země v dějinách USA. Jeho republikánský soupeř Mitt Romney přitom se zhruba 950 miliony dolarů (asi 18 miliard korun) nezůstává příliš pozadu. Potvrzují se tak předpoklady, že letošní volební kampaň bude nejdražší v dějinách USA.

Obama a jeho spojenci nashromáždili miliardu dolarů od začátku roku do 17. října. Poslední „kapkou“ pro překonání mety bylo 90,5 milionu dolarů, které kampaň zatím získala v tomto měsíci. O říjnové částce informoval Obamův štáb v noci na dnešek SELČ na svém účtu na sociální síti Twitter. Americký prezident  přitom paradoxně odsuzuje přítomnost velkých peněz v prezidentské kampani.

Opět se také označil za odpůrce rozhodnutí nazvané Citizen United, kterým nejvyšší soud v roce 2010 povolil, aby kandidátům mohly přispívat na kampaň podniky, nadace, odbory a další soukromé instituce. „Když se objevilo rozhodnutí Citizen United, udělal jsem neobvyklý krok, když jsem v projevu k národu řekl, že to pokládám za špatné pro naši demokracii. A myslím si to stále,“ zdůraznil Obama podle Le Figaro ve středu v televizní stanici NBC.

Obama lámal rekordy už i v minulé předvolbení kampani

Pracovníci Obamovy kampaně se prý informacím o rekordní částce bránili. Podle nich by mělo jít „jen“ o 988 milionů dolarů, protože prezident oficiálně oznámil opětovnou kandidaturu až v dubnu 2011. Politico ale upozorňuje na to, že demokraté na kampaň použili i peníze vybrané před tímto datem. Částku vyšší než miliardu dolarů u Obamy zmiňuje i deník The New York Times. Podle něj tak nakonec i s Romneyho penězi výdaje na letošní kampaň pravděpodobně přesáhnou závratné dvě miliardy dolarů.

Obama již lámal rekordy v minulé předvolební kampani, kdy získal 750 milionů dolarů. Jeho republikánský soupeř John McCain tehdy obdržel jen 368 milionů dolarů. Celková suma vynaložená oběma kandidáty na volby tak mírně přesáhla miliardu dolarů. Ještě v roce 2004 přitom demokrat John Kerry a republikán George Bush na volby dohromady vybrali 718 milionů dolarů, tedy méně než současný šéf Bílého domu v roce 2008.

Mitt Romney a Barack Obama
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pablo Martinez Monsivais

Dárci obou kandidátů se značně liší

The New York Times upozorňují na to, že zdroje Obamových a Romneyho peněz se značně liší. Romney je mnohem oblíbenější u dárců z Wall Streetu, kterým slíbil, že odvolá regulace finančního sektoru přijaté za současného prezidenta. Více mu také dávají pojišťovny, účetní a realitní firmy i doktoři a právníci, kteří Obamu podporují mnohem méně než před čtyřmi lety.

Šéf Bílého domu nicméně našel zastánce v jiných oborech. Mnohem více než v minulých volbách jej podporují technologické firmy ze Silicon Valley, ale i obchodníci či zaměstnanci nemocnic a pečovatelských domovů. Prezident také výrazně staví na drobných dárcích, kteří na kampaň přispívají jen několik dolarů. Dosud jich bylo 4,2 milionu, což je zhruba o milion více než před volbami v roce 2008.

Celkem u Obamy pod hranicí 200 dolarů bylo 55 procent všech darů. Jenom 13 procent zaslaných částek pak činilo 2 500 dolarů, což je limit pro dar od jednoho člověka. Romney naopak dostává peníze například od šéfů velkých firem a boháčů, kteří se chtějí zbavit Obamy. Jenom 22 procent jeho peněz pochází od dárců, kteří poslali méně než 200 dolarů. Naopak 45 procent představují šeky na 2 500 dolarů.

Romney je podle Obamy „bullshitter“

Obama během rozhovoru pro časopis Rolling Stone na adresu Mitta Romneyho prohlásil, že jeho republikánský soupeř „blábolí nesmysly“ (doslova že je „bullshitter“). Tým prezidentovy předvolební kampaně se od poznámky nedistancoval. Šéf Bílého domu se prý pouze snažil upozornit na to, že Romneymu se nedá věřit, protože často mění názory.

Po rozhovoru, který se v Oválné pracovně uskutečnil 11. října, tlumočil Eric Bates z Rolling Stonu prezidentovi rozhovor se svou šestiletou dcerou, které se zeptal, zda Obamovi chce něco vzkázat. „Řekni mu, že na to má,“ odpověděla prý. Obama se usmál a řekl, že to je jediná rada, kterou potřebuje. Poznamenal také, že ve věkové skupině mezi šesti a 12 lety se mu opravdu daří. „Víte, děti mají dobré instinkty. Podívají se na toho druhého kandidáta a řeknou: 'No ten podle mě blábolí nesmysly,'“ doplnil americký prezident.

Video Obama už odevzdal svůj hlas
video

Obama už odevzdal svůj hlas