Zavahrí vyzývá k únosům lidí ze Západu

Dubaj - Vůdce teroristické sítě al-Káida Ajmán Zavahrí v novém poselství vyzval své stoupence, aby unášeli občany západních států, pomohli syrským povstalcům a zasadili se o to, aby v Egyptě vládlo islámské právo šaría. Video se objevilo na extremistických webech. Za říjen jde již o druhou výzvu, kterou terorista svým následovatelům adresoval. Zavahrí na záznamu tvrdí, že zveřejnění jeho dvanáctiminutového videa se zdrželo kvůli „podmínkám tvrdých bojů“.

Občané zemí bojujících proti muslimům pozor

„Snažíme se občany zemí bojujících proti muslimům dopadnout a vedeme ostatní k témuž, abychom dosáhli propuštění našich vězňů,“ prohlásil Zavahrí. Příkladem hodným k následování je podle něj únos Warrena Weinsteina, jednasedmdesátiletého pracovníka americké humanitární organizace, kterého extremisté zajali loni v Pákistánu.

Radikální muslimové
Radikální muslimové

Naléhavou výzvu adresoval šéf al-Káidy bojovníkům podporujícím syrské rebely

„Nabádám muslimy kdekoli na světě, zejména v zemích sousedících se Sýrií, aby se pozvedli k obraně našich syrských bratří a nešetřili k tomu sil,“ prohlásil Zavahrí. Rovněž obvinil mezinárodní společenství, že dalo syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi volnou ruku k potlačení lidového povstání.


Řadu vzkazů měl Zavahrí pro egyptského prezidenta Muhammada Mursího, jehož Muslimské bratrstvo se stalo vítězem egyptských parlamentních voleb. „Charakter bitvy v Egyptě je jasný. Je to boj sekulární menšiny podporované Mubarakovou armádou s muslimy, kteří usilují o prosazení zákonů šaría,“ uvedl Zavahrí. Amerického prezidenta Baracka Obamu označil za „lháře“ a jednoho z největších stoupenců Izraele.

Před dvěma týdny Ajmán Zavahrí v poselství vyzval muslimy ke svaté válce proti USA a Izraeli. Důvodem k džihádu je podle něj americký film Nevinnost muslimů, který hanobil islámského proroka Mohameda.