Sciarpelletiho obhájce se během svého dnešního vystoupení snažil zdůraznit, že Sciarpelletti a Gabriele nebyli nijak blízcí přátelé. Kromě toho v soudní síni zazněla také informace o tom, že Gabriele během dlouhých let v postavení papežova blízkého služebníka odmítal kohokoli pouštět ke svému počítači. Technici jeho PC, kde se nakonec některé z dokumentů v elektronické podobě našly, neviděli asi šest let.
Aféra Vatileaks je pro Vatikán nadmíru nepříjemná, protože v médiích ukazuje katolickou církev v nelichotivém světle. Dokumenty, jež Gabriele z papežovy rezidence odcizil, vypovídají například o ostrých osobních sporech některých hodnostářů či o nevybíravých způsobech boje o moc a postup v církevní hierarchii.
Osmačtyřicetiletý Sciarpelleti je zaměstnancem Vatikánu a známým odsouzeného papežova komorníka. Obžaloba jej viní z napomáhání krádeži, za hlavního vykonavatele zločinu ale považuje Gabrieleho. Sciarpelleti byl zatčen letos v květnu dva dny poté, co ve vatikánské cele skončil Gabriele. Našly se u něj písemnosti, jež ho s únikem dokumentů spojují. Vyšetřovatelé nicméně už od začátku naznačují, že role počítačového experta Sciarpellettiho byla spíše marginální, proto od soudu odejde nanejvýš s trestem ročního vězení. Podle některých komentátorů by ale mohl vyváznout jen s pokutou nebo kratším trestem. Soudní projednávání by navíc mohlo být velmi krátké.
Soud má kromě samotného Sciarpelletiho a Gabrieleho vyslechnout pouze čtyři svědky: velitele papežovy ochranky Domenica Gianiho, jeho kolegu Gianlucu Broccolettiho, majora Švýcarské gardy Williama Klotera a biskupa Carla Mariu Polvaniho, pro něhož obžalovaný pracoval.

Telefonát Josefa Kašpara
Telefonát Josefa Kašpara
13:30